| marius577 a întrebat:

Ce viteza trebuie sa aiba vantul ca sa smulga bucati din acoperis?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Depinde si de structura sarpantei, se sistemele de montare a invelitorii, a structurii de rezistenta a constructiei, materialele folosite, proprietatile lor etc. Sunt case din chirpici pe la noi, in care daca stranuti risca sa se prabuseasca laughing, in timp ce in tarile in care cele mai avansate tehnologii sunt puse in aplicare, structurile de rezistenta ale cladirilor pot face fata vanturilor medii/puternice (specifice zonei), fara a suferii avarii.

2 răspunsuri:
| mihaela31 a răspuns:

Viteza vantului intre 64-116 km/h.
Nu provoaca pagube foarte insemnate, dar chiar si aceste tornade pot smulge tigle de pe acoperisuri si pot arunca masinile de pe sosele. Casele mobile se pot rasturna si magaziile se pot darama. Pot provoca ruperea crengilor din copaci si a indicatoarelor rutiere.Viteza vantului intre 117-181 km/h.
Este o tornada moderata ce provoaca pagube medii. Reprezinta echivalentul unui uragan de cea mai slaba intensitate.Vor cadea acoperisurile de pe case si casele mobile in zona afectata de tornada se vor darama. Acest tip de vartej poate arunca trenurile de pe sine. Viteza vantului intre 182-253 km/h.
Aceasta este o tornada puternica. Copacii grei vor fi smulsi din radacini iar cladirile solide se vor prabusi asemenea unor bete de chibrituri. Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| divaioana a răspuns:

Foarte mare sa zicem super extra mare