| TheSpecialOne a întrebat:

Cine are task-killer? Am auzit ca e foarte important pentru a face telefonul sa ruleze mai bine si pentru durata bateriei dar am vazut si multe pareri negeztive despre acesta. Voi aveti? Ar trebui sa imi pun si eu?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Dacă ai un telefon cu Android, sfatul este să nu îți instalezi un task-killer, ci să lași sistemul să-și facă treaba singur că o face mult mai bine. Când nu mai folosești o aplicație, ea rămâne în background cu consum minim, iar după un timp este închisă automat de Android. Dacă ai versiunea 2.2 sau mai recent, treaba asta e făcută foarte bine, astfel că se consumă baterie și mai puțină. Printr-un task-killer poți opri aplicații de care sistemul are nevoie, iar el le va reporni. Închiderea și repornirea acestor task-uri consumă bateria și mai mult :-)

Dacă vrei să câștigi timp pentru baterie, dezactivează wifi-ul atunci când nu ai nicio rețea în zonă, pune-ți un wallpaper static (nu animat - live), folosește doar aplicațiile de care ai nevoie și pune-l la încărcat de fiecare dată când scade sub 40% (nu lăsa bateria să se descarce complet).