| Mitrofan_Adrian_1999 a întrebat:

Cine imi zice cu ce pot stropi pomii in luna mai?(pruni, meri, ciresi) pentru niste paduchi verzi pe dosul frunzei care sunt foarte foarte multi!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Aici:
http://www.pomi-fructiferi.com/? stropirea-si-tratamentul-pomilor-fructiferi, 41

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Stropesti pomii cu un insecticid, pe care il poti procura de la un magazin care vinde asa ceva.In orice oras exista astfel de magazine.Nu poti sa iti dau un nume, sint mai multe astfel de insecticide, tu spui aluia ce vinde ce vrei sa faci si el stie ce sa iti dea sau sa iti arate.Pe acel insecticid o sa spuna ce specii de insecte combate, cit sa folosesti, concentratia ma refer.Tu ai paduchi de frunze asa se numesc popular, mai academic sau pe ambalajele insecticidelor o sa gasesti scris AFIDE.Deci daca scrie ca combate afide sau si afide, pentru ca un insecticid combate mai multe specii de insecte atunci cu ala vei stropi.Acum aceste substante sint de 2 feluri.De contact caz in care ori trebuie stropit peste tot bine astfel ca acea solutie sa acopere toate frunzele sau acei paduchi si Sistemice caz in care poti da ceva mai superficial dar vei scapa de toti acei paduci garantat.Sistemicele patrund in planta in seva lor, iar acesti paduci de fapt sug seva din frunze si tu otravind seva ei cind o sa manince o sa crape garantat. Poti de asemenea sa dai 2 produse pe care le pui in aceiasi apa, un produs de contact si altu sistemic.Este biene sa faci 2 tratamente acum unul si altu cind fructele sint deja formate si folosesti tot insecticid insa vezi cauti un insecticid impotriva viermilor.De fapt aia nu-s viermi sint ori muste, ori viespi care isi depun ouale in acele fructe crude care in timp ce cresc acele oua stau acolo si cind fructele sint in pirga gata ies si larvele care noi le numim viermi.Sa revenim lapaduchii nostri.Acesti paduchi ce tu ii vezi pe frunze nu au treaba cu fructele ei se hranesc cum am spus cu seva acelor pomi si sint cel mai usor de combatut.Cam asta este in mare.Nu te uita ca am spus eu cam mult pe aici, totul este foarte simplu.Bafta si spor la stropit. Daca ai nelamuriri ma gasesti pe aici.

| DexTTeRoNN a răspuns:

Cu var.

| BaiatulSexy a răspuns:

Poti stropi cu un pesticid pe nume "Regent" eu am dat cu el si a mers incearca si tu! oricum sunt forte multe tratamente dar eu l-am spus pe cel care a mers Bafta!