| deziluzie a întrebat:

Cine poate sa ma ajute cu niste informatii legate de casele prefabricate? De unde pot sa-mi comand una? Aproximativ cat costa? Sunt bune, trainice? Pot sa comand pe internet direct din Ungaria? Va rog dati-mi orice informatie aveti despre acele case. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In general casele prefabricate sunt facute pe structura de lemn. In ciuda legendelor urbane, pretul lor nu poate fi mult mai mic decat pretul unei case similare din zidarie, si iata si argumentele:
- fundatia este aproape aceeasi, chiar daca se spune ca la casele de lemn fundatia nu trebuie sa fie la fel de solida. Fundatia este foarte importanta, iar economia facuta este prea mica pentru a risca in aceasta etapa.
- geamurile, usile, instalatiile, pana si planseul unei case de lemn pot fi identice cu ale unei case zidite, deci economie 0.
- acoperisul, atat ca structura cat si ca invelitoare este identic, din nou economie 0.
Singura diferenta o constituie peretii. Caramida pentru o casa de 100 mp pe doua nivele costa undeva pe la 3000 de euro, la care se adauga mortarul (nesemnificativ, dar sa zicem 500 de euro). Manopera si finisajele sunt tot pe acolo, dar sa zicem totusi ca la zidarie va costa in plus 1500 de euro. Deci suma din care poti economisi este cel mult 5000 de euro.
Eu dublez aceasta suma, considerand ca poate mi-a scapat ceva.
Asadar ai economisit 10. 000 de euro... acum incearca sa estimezi diferenta dintre valoarea de piata a unei case din prefabricate si a uneia de zidarie. Nu suna a deziluzie?

2 răspunsuri:
| murik a răspuns:

Incearca si aici: http://www.huf-haus.com/gb/intro.html. daca le trimiti un e-mail vei primi un catalog de la ei si mai multe detalii decatpe site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata sa nu cumperi ceea ce nu poti sa vezi, mai ales o casa