| anonim_4396 a întrebat:

Citesc pe un site american despre sfaturi de gradinarit si nu stiu ce inseamna  mulch ...Ma puteti ajuta? Multumesc

3 răspunsuri:
| 44-mytel a răspuns:

Raspunsurile date de Legiuitoarea si Sese sunt corecte, dar as vrea sa mai adug ceva, care consider ca o sa-ti fie de folos.
Mulciul se aplica pe sol din urmatoarele considerente:
1. protejeaza solul de arsita, reducand considerabil pierderea apei din sol, prin evaporatie:
2. prtejeaza semintele in curs de germinare sau plantulele abia rasarite de temperaturile scazute din primavara, comportanduse ca o plapuma pentru acestea;
3. se foloseste des in plantatiile de capsuni, inainte de aparitia capsunilor (fructe), ca acestea sa nu vina in contact cu pamintul;
4. reprezinta un ingrsamint organic pentru anul urmator, care prin putrezire imbogateste solul cu humus.

| sese a răspuns:

strat de frunze uscate şi paie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună. â
Strat de frunze uscate și paie = mulch (este substantiv)
Pa, pa.