| anonim_4396 a întrebat:

Construiesc o baie noua si am turnat sapa de beton armat peste tevile de scurgere. Din pacate n-am planificat montarea unui sifon de pardoseala. Poate functiona baia fara sifon de pardoseala? Sau va trebui sa sparg betonul(15 cm) si sa remediez greseala?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poate functiona si fara sifon, doar asa cum au spus ceilalti riscul de inundatie este ceva mai mare. Din experienta insa, cand se intampla neprevazutul nu mai ajuta prea mult sifonul, ba dimpotriva, uneori poate dauna. La mine s-a intamplat cand locuiam la bloc sa se infunde teava de scurgere, toata apa din vana izvorand frumos prin sifon, spre bucuria vecinei de sub. Iar bucuria s-a intins pe un weekend intreg, ca facusem o baie chiar inainte de a pleca la tara... happy
A doua patanie s-a produs imediat ce m-am mutat la casa. Pentru o vreme am montat masina de spalat in baie, cu scurgerea in cabina de dus. Sotia a uitat sa puna furtunul in cadita, astfel incat ne-am trezit cu apa in living. Venise pe sub parchet, prin hol si probabil s-ar fi raspandit frumos prin toata casa, "norocul" fiind ca nu montasem profilul de trecere intre living si hol, astfel incat apa a gasit locul ideal pe unde sa se arate... Si asta repet, cu tot cu sifonul de pardoseala si numai din pataniile mele, ca mai am prieteni care au comis-o mult mai grav. Asa ca la baia de sus am renuntat si eu la acest sifon, preferand o polita de asigurare.

regis
| regis a răspuns:

@mormaila - niciun miros nu poate trece prin sifon. Tu aveai doar o gaura de scurgere in pardoseala; sifonul presupune si un "dop" de apa care sa impiedice trecerea mirosului.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Merge si fara sifon de pardoseala, cu toate ca era bun! Eu am patit de cateva ori sa uit apa curgand si a fost binevenit sifonul, altfel aveam de refacut parchetul meu si zugraveala vecinilor! Eu zic sa nu "te zgarcesti la tarate si sa te ieftinesti la faina", vorba proverbului. Fa acum ceea ce se cuvine, ca nu se stie niciodata! A, mi-am amintit si ca am uitat sa pun furtunul de evacuare a apei de la masina de spalat in vana, de cateva ori, de am avut clabuci peste tot in baie, dar...doar in baie! Fa treaba ca lumea!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In baie este neaparata nevoie de un sifon de pardoseala nici nu stii cum ai o defectiune si te trezesti cu apa in casa, eu am patit asa ceva.

NOname
| NOname a răspuns:

Am vazut si bai fara sifon de pardoseala, dar de preferat este sa existe unul. Deci gandeste-te bine, pana nu e foarte tarziu, ia putea sa elimini aceasta problema.
Bafta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In functie de '"stilul" de viata, se poate si fara sifon.
Ce nu trebuia sa uiti si nu spui daca ai facut :
1. o posibilitate de interventie la tevi ( la asta ajuta sifonul )
2.aerisire de coloana. Cel mai important si fara de care instalatia nu functioneaza corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai pus pardoseala, parerea mea ar fi sa-ti montezi sifon, pentru siguranta. E dept ca ai de spart, dar baia o faci pentru cativa ani buni.
Eu sunt de parere ca unde e apa, trebuie pus si un sifon. Am sifon si in bucatarie, si nu-mi pare rau, desi pana acum n-am avut nevoie.

| esy72bj a răspuns:

O sa-ti dau exemplul meu :
- Am sifon de pardoseala dar fostul proprietar l-a infundat de mult cu niste resturi de mortar. Nu am avut probleme sa inund sau sa se infiltreze la vecini. Atata timp cat nu versi apa in exces pe jos si folosesti mereu mopul pentru a indeparta si umezela dupa un dus/baie nu o sa ai probleme. Spor la treaba!