| JUSTERINIandBROOKS a întrebat:

Copii, care va pricepeti la plante? Am un ficus bolnavior pe cale de duca.Au inceput sa-i cada frunzele, iar o parte din cele ramase s-au uscat. Ce as putea sa fac pentru. a-l salva?

Răspuns Câştigător
| catina a răspuns:

Vezi daca vasul in care sta nu este prea mic. Scoate ficusul din vas cu grije, spalai radacinile. tunde ramurile uscate, sa ramana doi-trei muguri, pune-i pamant proaspat cumparat de la magazinele de specialitate - nu de la florarii- Bricostore, Cora etc. si nu-l mai uda decat o data pe saptamana. Eu am un ficus de 38 de ani. Iti urez succes. In caz ca nu-l mai poti salva iti prind eu un pui din ficusul meu. Eu am doi ficusi - unul de de dimensiuni mari si unul care creste mai mult gen tufa si este de dimensiuni mai mici. Catina

4 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Inainte sa faci ceea ce a zis @hallux scurteaza-l bine si sper sa isi revina. Taie cam 2/3 din el.

mira
| mira a răspuns:

S-ar putea sa aiba viermi la radacina.Fierbe o tigara in 600ml de apa, las-o sa se raceasca si toarn-o pe pamantul ficusului.Asteapta cu rabdare sa-si revina.

| hallux a răspuns:

Deschizi larg capacul de la galeata de gunoi si cu un gest evlvios si fara parere de rau il lasi sa cada in haul inconjurat de plastic, apoi inchizi capacul

| shadovv a răspuns:

Cred ca a murit sad
plantele nu sunt nemuritoare >.>