| 1onut a întrebat:

Creste/a crescut cineva legume in apartament?
Am vazut pe TVR2 la emisiunea "Jamie Oliver găteşte în 30 de minute" cum isi lua direct menta si chili din niste ghivece... Awesome!
Deci ma poate ajuta careva cu niste informatii? Ce se mai poate cultiva/ cand se cultiva/ metode/ etc?

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! pentru a avea asa ceva, iti trebuie spatiu, lumina naturala, caldura potrivita pe timpul iernii, am si eu iarna ardei de ghiveci mici si iuti pericol, patrunjel si atat.dar daca dispui de spatiu poti incerca.
O zi frumoasa sa aihappy

| fabiola a răspuns:

Da! Este chiar o pasiune a mea! Am patrunjel in jardiniere, rozmarin, ardei bulgaresc si chiar rosii cherry! Patrunjelul il pun de mai multe ori pe an, chiar toamna tarziu si am si iarna!

| 1onut explică (pentru fabiola):

Banuiesc ca stai la casa daca ai jardiniere nu?
Sau incap toate in balcon?

| fabiola a răspuns (pentru 1onut):

Stau la bloc, la parter! Mi-am construit balcon cu pervazul lat!

| manu21 a răspuns (pentru fabiola):

E foarte bine ca ai reusit sa cultivi inclusiv rosii si ardei bulgaresti. Dupa cum ai descris, cred ca ar merge si ridichi, fasole sau mazare. Mult succes in continuare!

Răspuns utilizator avertizat
| manu21 a răspuns:

Salut! Si pe mine ma pasioneaza cultivatul plantelor in ghivece pe balcon sau in apartament. Am cultivat cu succes pe balcon: ridichi, busuioc, patrunjel, tarhon, rosii cherry. Despre ce si cum am facut + poze, poti afla din acest articol: http://www.permacultura.ro/blog/2012/01/09/gradina-din-balcon/