| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce acoperi zgarieturile de pe suprafetele de lemn?

Răspuns Câştigător
| mirunik a răspuns:

Arunci mobila

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Poti folosi un marker la culoarea mobilei respective.

| monicaclaudia a răspuns:

Ei zgirieturile de pe o suprafata de lemn nu e prea usor de a acoperi deoarece depinde de cit e de profunda zgirietura
Eu cind restaurez moblia antica folosesc un Material, sub formă de pasta nu stiu cum se numeste acasa aici termenul e "stuc " Pasta asta cu un praf pentru lemn il colorez de culoarea mobilei si il aplic pe zgirietura. Il las ca sa se usuce si dupa aia cu un ulei de mobila indepartez ce e in exces( in plus )
Dar e mai usor ca sa folosesti ciara pentru mobila doar ca de fiecare data cind stergi praful o sa ti se inlatureze ciara. Dar cum zgirietura e evidenta deoarece se vede cu ciara se acopera si coloreaza zgirietura
Poti retusa in cel mai bun caz zgirietura cu un creion care il gaseti in magazine pentru mobila ( e un fel de carioca )

| monicaclaudia a răspuns:

Miruna a răspuns:
Arunci mobila
sper ca e o gluma Tu nu ai idee cit costa mobila in zioa de azi? si daca e veche sunt razboaie intre anticariate pentru a le avea aasa ca daca e vecehe. in loc ca sa o aruncati cereti o parerea la un anticariat ( de multe ori o sa va uimiti cit costa mobila veche antica

| Dara a răspuns:

Zgarieturile de pe suprafata mobilei se pot masca cu fluid corector de la masina de scris sau crema de pantofi( un betisor de urechi poate tine loc de pensula). In functie de culoarea mobilei, poti ''machia'' zgarieturile cu fard, creion dermatograf sau acuarele. http://www.femeia.ro/......steri.html