| G a întrebat:

Cu ce se scot petele albe de alcool de pe mobila? Spuneti ce ati incercat voi si a mers.

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Simplu. Bagi varful degetului in alcool, dai pe pata si stergi imediat (repet, imediat) cu o capra uscata. Repeti in acelasi loc, daca inca nu s-a dus sau alaturi, pana termini pata. Cui pe cui se scoate, si functioneaza.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu nimic. Cu nimic existent in comert, in magazine. Insa nu descuraja! Eu am dat de ceva care merge. Am acasa o masa extrem de frumoasa din intarsie (ceva f frumos si scump pentru o piesa de mobilier), care s-a patat de la fierul de calcat haine (a ramas urma talpii fierului), de la aburi, tot cu alb. Credeam ca e ars (asa arata), si ca nu va iesi cu nimic. Incepusem sa ma obisnuiesc cu ideea ca va ramine asa mereu, cind am dat de produsul "Zoom", produs de firma Amway (nu se vinde prin sistemul de comert clasic). A facut efectiv minuni. L-am pus pe pata, si, dupa 5 minute, pata s-a "brinzit"- cind o frecai cu o cirpa, iesea ceva ca brinza din ea, iar dupa alte cinci minute era scoasa cu totul! Nu mi-a venit sa cred! Luciul acela special al intarsiei era la locul lui, nici nu se vedea ca fusese patat. Si am mai avut si niste prieteni care au avut mobila patata tot cu alb, si i-a ajutat la fel.
Te pot ajuta sa poti "pune mina" pe acest produs, caci nu il gasesti in comert, de fapt, eu zic asa: il cumperi doar daca "functioneaza". Daca iti ia pata, il iei, daca nu, nu il iei. Desigur ca, ca orice produs de calitate, costa ceva mai mult, insa nu prea mult, orice roman care are pete si vrea sa si le scoata si nu reuseste cu altceva, isi poate permite sa il cumpere. Realitatea e ca acest produs chiar scoate 99% din pete, in special de pe mobilier (pentru aceasta a fost facut). Eu nu zic decit atit: pe testate si pe luate! Daca vrei, ma poti contacta.
Desigur ca merge sa slefuiesti pata, cum ai primit un sfat aici, si apoi sa o dai cu lac. Insa nu poti sti cu ce lac a fost data, caci, ca sa nu se vada diferenta dintre lacul original si cel cu care dai (poate sa fie diferenta de culoare sau luciu), trebuie sa dai cu lacul original, altfel, vei scapa de pata, dar te vei alege probabil cu o alta, de lac, diferita de lacul original.

| Jadis a răspuns:

Alcoolul lasa pete pe mobila lacuita la suprafata. Ataca lacul, lasand pete de culoare alba.

Poti sa dai cu orice solutie de facut luciu (Pronto sau altceva), tot nu va disparea urma!

Remediul este astfel: cu o lama de cutit se curata pata alba de pe suprafata, foarte atent, sa n-o zgaraim. Stergem cu carpa uscata apoi cu cuna putin umezita cu apa si bine stoarsa. Se lasa la uscat.

Se repeta procedura pana ce dispare intreaga pata.

Daca a disparut luciul si nu-si revine prin frecare cu carpa uscata, aplicam in strat subtire putin nitrolac incolor, bine diluat, cu o pensula subtire. Ai grija sa nu se duca luciul in primul rand. Eu am avut grija si nu s-a dus. Daca nu merge incearca sa freci mai mult cu o perie, sau te poti duce la magazin sa o intrebi pe vanzatoare ce ti-ar putea recomanda pentru petele de alcool

| Karuna a răspuns:

1. Carioca in culoarea mobilei si dupa aceea putin ulei, apoi cureti tot, usor...
2. Scrum de tigara, freci usor pata, apoi cu pronto.