| pepenerosu a întrebat:

Cum a aparut prima lamaie daca lamaiul care il cresc acasa trebuie altoit pentru a face fructe?

Răspuns Câştigător
| madamanu a răspuns:

Pai asta e ca si cu gaina, ce a aparut prima data oul sau gaina?

7 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Un lamai poate face lamai daca nu este altoit, dupa 10 ani. Iar probabil prima lamaie a aparut prin tara ei de bastina...cum apar la noi merele...parerea mea.

| 1968 a răspuns:

A facut flori!

| gratzy56 a răspuns:

Si lamaiul nealtoit va face fructe dar dupa circa 7-9 ani de la plantare in functie de soiul lamaiei de la care ai luat samanta. cel altoit va face lamai mult mai repede si ai avantajul ca poti sti ce fel de lamai va face in functie de lamaiul de la care ai luat altoiul. cu cel nealtoit trebuie sa ai mai multa rabdare si se spune ca sunt mai rezistenti la boli.

| VladDu a răspuns:

Daca ai sti ce este altoiu si ce rol are iti dai seama singur.

| irynna a răspuns:

Cred ca inteleg ceea ce vrei sa spui.sunt cazuri cand pot face fructe si fara a-i altoi, depinde de felul lamaiului, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintr-un sambure de cireasa. laughing

| Psihoyounger a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui...

Psihoyounger