| publicname a întrebat:

Cum as putea sa imi pun piscina pe bloc?

11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Nu cred ca ti s-ar aproba o asemenea constructie pentru ca, fara autorizatie nici nu poti construi.
Acoperisul blocului, nu este calculat sa sustina o asemenea greutate si normele de rezistenta ale cladirii ar putea fi afectate, pe langa faptul ca, acoperisul este proprietatea comuna a tuturor locatarilor si nu doar a celor de la ultimul nivel, de aceia raspunsul dat aici, ca sa ceri aprobare de la vecinii de la ultimul nivel, nu este cel corect.
Pentru a putea realiza o asemenea constrctie este necesar acordul tuturor proprietarilor imobilului respectiv, despagubirea lor pentru ca acoperisul va fi folosit doar de tine, autorizatia de constructie si un proiectant care sa verifice structura de rezistenta a acoperisului si sa realizeze un proiect al acestui obiectiv de constructie.
Dar sunt curioasa: De ce vrei sa-ti faci piscina tocmai pe bloc? Crezi ca acolo te vei scalda mai bine, iar bronzul va fi mai perfect? Daca chiar vrei sa realizezi ceva cu adevarat bun, poti sa faci o mansarda deasupra apartamentului tau, daca esti la ultimul nivel si acest gen de constructii au mai fost realizate si ai obtine un folos permanent si nu doar o destindere de cateva luni, in timpul verii. Pentru asemenea constructii au fost date si aprobari, iar tu va trebui sa platesti cota parte la toti proprietarii apartamentelor din bloc, proportional cu spatiul acupat.

| BRG a răspuns:

Păi pe mine vecinii nu mă lasă să-mi ţin antena parabolică pe bloc, şi crezi că pe tine te vor lăsa vecinii să-ţi faci piscină?

| darrio2007 a răspuns:

Te duci la un magazin de specialitate, o cumperi si o pui pe bloc. Tara arde si baba se piaptana.

| Vizitiul a răspuns:

La fel cum mi-am pus eu veranda in copac.

| shadovv a răspuns:

Cu mult stil winking

| madalicious a răspuns:

Pai... ia una de plastic si umple-o cu apa, iar cand intri in piscina ai grija sa sari tare poate picura oleaca...

| Mariiko a răspuns:

Sa. ti intrebi vecinii de la ultimul etaj daca vor sa le curga apa in cap...raised eyebrows

| viseuitate a răspuns:

hee hee nu crd ca ar fi de acord vecinii tai! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti apartine blocul?

| denisa_4056 a răspuns:

Nu face asa ceva! o sa-ti dea amenda!

| denisa_4056 a răspuns:

Daca nu sta nimeni la ultimul etaj? altfel nu risca! iei amenda! sigur!