Întrebare recomandată | Vasile91 a întrebat:

Cum calculez grosimea sârmei de cupru pentru un generator care să scoată maxim 24 v si 8 amperi?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Pentru amperaj e simplu: exista tabele (in instalații electrice 32A — 6mm², 25A — 4mm², 20A — 2, 5mm², 16A — 1, 5mm², 10A — 1mm², 6A — 0, 75mm²...), in generatorul tău (care este deja un aparat) poți sa folosești pentru 10A fir de 0, 5mm² (este mm² deoarece vorbesc de arie, nu confunda aria unei secțiuni cu grosimea sau diametrul firului)
Pentru tensiune este mai complicat da dat o valoare exactă, dar principiul sună așa: Cu cât firul pe bobinaj este mai lung cu atât tensiunea creste. Deci faci teste si tot numeri firele.
Ai uitat ceva? magneții? la fel: faci teste! Fluxul magnetic (sau intensitatea câmpului) este direct proporțional cu amperajul. La 8A mă aștept să îți trebuiască magneti buni de vreo două kg. (Poate ca nu ai uitat, ci doar ai confundat, poate ca nu vrei generator ci un transformator... in ziua de azi nu prea merită folosite transformatoare, mai ales la 8A deoarece consuma mult curent de funcționare — iar asta inseamna pierdere. Ele sunt înlocuite cu "surse de alimentare" — componente electronice, stabilitate, eficiență)

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este suficient pentru a putea da un răspuns. Lipsesc date.

| Panamax a răspuns:

Folosesti o densitate de curent de 5A/mm2 initial si vezi daca incap spirele.
Daca mai ramane loc poti sa incerci cu 4A/mm2.
Cam 2 mm patrati.ar fi un diametru de 0.8.
Totul depinde de spatiul in care incap spirele.
Daca incap spire de diametru 1mm e si mai bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce generator? Cu ajutorul apei, cu combustibil solid sau lichid? Daca te-ai referit la curent nu este vorba de un generator ci de un transformator cu stabilizare. Pentru transformator ai aici cateva date care te pot ajuta: http://bit.ly/2X1dgGA Acolo iti este data puterea (W) dar poti sa o deduci din formula P=U*I.

| Vasile91 explică:

În primul rând vă mulțumesc tuturor pentru raspunsuri!
În prezent am 18 magneți de neodimium care au aceeași dimensiune ( 20x20x0.5)
Sunt interesat mai exact cum să fac mai multe bobine care să scoată curentul menționat în întrebare.
Aș prefera ca generator-ul să fie propulsat de un motoraș electric care să fie alimentat de la una dintre bobine.
Am nevoie de acest generator pentru al folosi atunci când este până de curent electric.

| Panamax a răspuns (pentru Vasile91):

Filmulelete de pe YT la care te-ai uitat sunt facute la misto sa-si bata joc de creduli.

| NGheorghe a răspuns (pentru Vasile91):

Motorasul tău nu va putea sa învârtă generatorul nici dacă ar fi alimentat de toate bobinele... asta se numește perpetuum mobile
Caută pe net sau pe Youtube: zero point energy