| KiLLr0Y a întrebat:

am un fir de cupru, ce trebuie sa fac ca sa aflu la cati amperi se arde?

Răspuns Câştigător
| m07constantine a răspuns:

Sa-i afli sectiunea (teoretic este suprafata obtinuta prin sectionarea transversala a firului)
Asta e ceva mai greu de facut in practica.
Mai usor este sa afli raza sectiunii; asta o afli facand un mosor, cu spira langa spira. La un nr de spire x, ai o grosime y. Y / 2X = raza sectiunii
Suprafata sectiunii = pi x r x r (nu pot reprodue aici formula, dar intelegi tu)
Mai departe, in fizica, nu mai stiu exact formulele, dar de aici incepi