| anonim_4396 a întrebat:

Cum curat sticla de la semineu? Mi-am cumparat unul care arata foarte bine doar ca usa aceea s-a murdarit si nu reusesc sa scot mizeria de pe ea.

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

incearca sa o cureti cu un burete abraziv si cu o solutie puternica(TRIUMF-pt.aragaz/si arsura)

6 răspunsuri:
| felician a răspuns:

Nu incerca solutiile recomandate mai jos ca ai sa-l cureti intr-adevar, dar ai sa ii faci si ceva zgarieturi, de-ajungi sa il inlocuiesti ca nu-ti mai placa deloc.
Incearca sa il schimbi si data viitoare sa il cureti la fiecare utilizare ca sa nu se faca la fel.
S-a racit, l-ai curatat si tot asa. Inainte de aprindere, incearca sa cureti mereu, nu in timp ce arde - fiind incins, ti se lipesc carpele sau ce folosesti pentru a-l curata si iti dai de lucru in plus.
Asta nu-i un sfat, este o parere, tu faci ce crezi de cuviinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este un semineu de calitate, se autocurata prin incalzirea focarului la o temperatura mai mare
birta@clicknet.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sticla semineelor de fonta, cu sticla rezistenta pana la 2500 grade nu au nevoie de curatare. Odata cu arderea lemnului - care trebuie sa fie uscat si de calitate (nu folositi pinacee - brad, molid, etc.), sticla se autocurata.
Nu folositi in niciun caz materiale abrazive, solutii acide, etc., pentru ca vor distruge fata geamului/sticlei de la focar iremediabial. v. si www.seminee.info

| deea_r a răspuns:

Incearca sa folosesti solutiile acelea pentru curatarea cuptorului din bucatarie. Merge acolo unde sunt grasimi arse, sigur merge si la usa de la semineu.

| Djgamat a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, in sensul ca pe sticla au aparut niste depuneri galben-portocalii care nu au mers jos cu nicio solutie pe care am incercat-o. Eram pe punctul sa recurg la solutia extrema - schimbarea sticlei, cand mi-am zis: hei, nu am nimic de pierdut acum, hai sa incerc cu carbune! Am luat din semineu niste carbune (bine ars) si cat de cat netezit, l-am inmuiat bine in apa calda, si am inceput sa dau pe sticla. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca acea funingine galbena a mers jos ca o pasta! Repede am dat cu o carpa uda si sticla a ramas impecabila, fara nicio zgarietura sau pata de rugina. Aparent vorba aia: cui pe cui se scoate, are un sambure de adevar! big grin

| Irina_gabriela a răspuns:

E mai bine sa cureti des usa pentru a nu se depune prea mult dar poti incerca sa cureti cu o carpa uda si cu cenusa. Merge extraordinar desi nici mie nu mi-a venit sa cred prima data cand am auzit.