| vlad73 a întrebat:

Rosturile gresiei din baie s-au murdarit foarte rau si arata urat. Cum pot sa scot petele pentru a pune unul nou ca sa arate din nou curat. Am o gresie deschisa la culoare in baie si dungile acelea negricioase arata cumplit.

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Cu Detrartrant. Mai intai se pune pe rosturi, se lasa ca sa actioneze circa 10 minute, dupa care se freaca cu o periuta toate rosturile si apoi se clateste foarte bine cu apa curata. Se aeriseste apoi foarte bine.

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca e innegrita de obicei are si mucegai. Iti recomand Mucegai Stop, pe care l-am folosit si noi. Are in compozitie hidroxid de sodiu, carbonat de sodiu, clor activ. Arde tot si curata bine, dar trebuie sa aerisesti timp indelungat. Se gaseste la magazinele de chimicale in sticle de plastic galbene.
Exista si o alta varianta. Una pe care sotul meu a folosit-o pentru bucatarie / a mers greu si a zis ca nu mai face asta niciodata/ a scos rostul vechi si a pus altul nou. Partea cu scosul a mers extrem de dificil, dar s-a realizat in doua saptamani.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Noi am folosit pentru baia noastra Mucegai Stop. Are in compozitie hidroxid de sodium, carbonat de sodium, clor activ. Curata bine, arde mizeria, mai ales mucegaiul. Se gaseste de cumparat la chimicale si sticlele sunt de plastic galben. Trebuie sa ai grija cand o utilizezi si sa aerisesti foarte bine dupa aplicare.
Mai exista o varianta, pe care sotul meu a folosit-o in bucatarie. A scos cu greu rosturile si a pus altele. A mers foarte greu si a durat vreo 2 saptamani, dar in final a fost gata. Oricum a doua oara nu ar mai face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Vlad, exista un produs DESICRUSTANTE LIMPAJUNTAS - dezincrustant pentru rosturi -, produs de firma ASEVI, este un produs pe care eu il folosesc si sunt incantata de el. Nu este nici scump, pana in 10 RON un flacon de 1000 ml. Sigur o sa-l folosesti dupa ce il descoperi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca sa le scoti cu o panza subtire de fierastrau. O sa dureze ceva dar rosturile ies in bucati mai mari decat daca ai incerca cu altceva. Dupa aceea poti sa pui rosturi noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te chinui atat de mult. Ia mai bine smirghel de hartie 80 sau 100 care sunt mult mai fine. Indoaie-le si curata asa rosturile. Ele se vor albi din nou si nu va trebui sa te chinui cu schimbatul. In plus, smirghelul acesta nu va zgaria gresia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca, mai intai de a le indeparta, sa cureti rosturile cu un detartrant acid care se gaseste in comert la DEDEMAN. Detartrantul se numeste Keranet. Vezi aplicatia video: http://www.portalconstruct.ro/Documentatie-multimedia-VIDEO/keranet.html Indepartare se face mecanic cu o scula diamantata, operatiune foarte migaloasa si anevoioasa. Succes.

Alte răspunsuri
| ginette a răspuns:

Se gaseste la Quelle un produs -Fugen Weiss -alb pentru rosturi, usor de folosit. Rosturile vor fi din nou ca noi.

| anda67 a răspuns:

Nu esti singura cu problema aceasta asa ca am vazut ca cei care fac masinile acelea care sunt si bormasina si lustruitor au facut niste varfuri cu care poti sa scoti rosturile simplu si usor. Gasesti varfurile aceste la orice magazin de costructii.