| anonim_4396 a întrebat:

Cum faci sa ai niste dinti albi si sanatosi?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Ii speli regulat si eviti alimentele colorate puternic pentru consum indelungat (cafea, ciocolata, vin rosu). Fumatul ii mai ingalbeneste. Bicarbonatul de sodiu il poti folosi de max. 2 ori pe saptamana, pentru ca zgarie smaltul si un smalt zgariat incurajeaza cariile. Daca deja ai probleme cu ei, dentist, eventual un tratament de albire si repararea fisurilor existente.

13 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Te hranesti sanatos, ii speli zilnic, (daca ai ocazia, dupa fiecare masa, daca nu Orbit/guma de mestecat), eviti cafea, tutun/ingalbanesc dintii, nu spargi in dinti seminte, alune, nu rupi ata cu dintii, nu spargi dropsuri in dinti..., eviti alimentele prea fierbinti sau prea reci, cat si administrarea acestora unele dupa altele (ataca smaltul), nu uita vizita la dentist la 6 luni.

Bula
| Bula a răspuns:

Le speli in mod regulat, dupa fiecare masa.
Trimestrial mergi odata la control la dentist.
Dentistul iti va recomanda pasta de dinti care e cel mai adecvat danturii tale.

| raisabanea a răspuns:

Daca sunt sanatosi sunt in general si albi. Deci vezi daca nu ai carii. Daca ai trateaza-le. Nu face tratament de albire la dentist ca se distruge rezistenta smaltului. Daca vrei dinti albi asculta la mine ca am o varsta (aproape 53 ani). Spala-i dupa fiecare masa cu periuta si pasta de dinti. O DATA PE SAPTAMANA SPALA DINTII CU SARE DE BUCATARIE. O SA VEZI DINTI ALBI, GINGII CARE NU SANGEREAZA SI GURA CARE NU MIROASE. Daca faci asa nu o sa-ti para rau. Mai vorbim!

| cely a răspuns:

Te speli pe dinti dupa fiecare masa, nu fumezi, periodic speli dintii cu bicarbonat de sodiu, mergi la dentist periodic.

| MihaiA a răspuns:

Te speli des pe dinti, iei calciu ( pentru intarirea smaltului ) faci un detartraj si o albire la dentist si gata treaba. Conteaza mult si ce mananci. Legume fructe.
Da vezi ca intrebarea nu e pusa la categoria care trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te speli cu sare pentru a avea dinti frumosi si albi! VA ARAT IN POZA MEA DINTI MEI

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te speli pe dinti in fiecare zii! Si mai putin cu dulciurile ca sa nu-i strici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zdrobiti cateva capsune proaspete si amestecati'le cu un varf de cutit de bicarbonat si putina apa. Veti obtine o pasta pe care o aplicati pe dinti, cu ajutoru unei periute. Curatati asfel dintii o data la 3-4 luni. Capsunele au efecte astringent si ajuta la indepartarea petelor de cafea, de tutun si de vin rosu de pe dintiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spalate pe dinti cat de des ai ocazia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, eu am dintii destul de albi dar inca nu sunt multumita ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa ai dinti frumosi si sanatosi trebuie sa speli pe zi 3 ori dintii cin te scoli dupa ce ai mincat si inainte de a te culca si trebuie sa mai maninci mincare sanatoasa de exemplu legume fructe dar nu trebuie sa mincam cipsuri, piine uscata bomboane...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te speli cu cenusabig grin o data la 2 saptamani ...merge te asigur sau cu sare de lamaie:*

| 261966 a răspuns:

Te speli pe dinti cu bicarbonat de sodiu.