| marius_5467 a întrebat:

Cum ingrijesc muscatele?

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl a răspuns:

Cum o intretinem.

Muscatele se pastreaza iarna in incaperi luminoase si bine aerisite, la temperaturi de 10-15 grade. Primavara planta poate fi mutata in locuri insorite, pe terasa sau in gradina si e recomandat sa ii scurtam radacinile si jumatate din tulpina pentru a favoriza aparitia unor noi lastari.
Pentru a ajuta la imbogatirea coroanei e necesar sa retezam varfurile ramurilor. Totodata ramurile cu flori ofilite e bine sa fie de asemenea scurtate.
In perioada verii e bine sa ferim plantele de soarele torid din timpul zilei.

Udatul muscatelor de face numai dupa ce pamantul din ghiveci se usuca. Pentru a favoriza dezvoltarea putem administra o data sau de doua ori pe luna ingrasamant lichid. Nu e bine sa udam muscatele in exces pentru ca umezeala in abundenta determina putrezirea tulpinei. Funda, te rog!