| mia0ela a întrebat:

Cum pot avea o planta rozmarin fara a cumpara seminte? Am cumparat niste bete cu frunze si ma gandesc daca le pot planta in vreun fel si sa imi creasca o planta. Exista aceasta posibilitate?

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

De obicei din seminte se planteaza nu din bete.

| TheMaker a răspuns:

Se poate obține o plantă frumoasă doar dintr-o crenguță de rozmarin.
Se lasă frunze pe crenguță cam o treime din lungimea ei. Apoi, în partea de jos se taie oblic crenguța, pentru o mai bună absorbtie a nutrientilor din apă. Se ține în apă până la formarea unor rădăcini de vreo 4-5 cm. Atenție, temperatura camerei să nu scadă sub 21 grade, iar lumina să fie suficientă.
Succes.

| TheMaker a răspuns (pentru TheMaker):

Crenguța trebuie să fie vie, tăiată dintr-un rozmarin sănătos.