| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot inlatura praful de pe mobila pentru mai mult timp?

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Uite ca eu am mobila din lemn masiv prospat cumparata de la Silvarom si am fost sfatuita sa nu folosesc Proto ataca lacul cu care este data mobila de calitate. mi s-a recomndat crpa umeda din bumbac si atat.

| EUSIATIT a răspuns:

Pronto. e sing care te ajuta doar nu vrei sa nu se mai aseze praf deloc nu? e f bine incearca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un alt dusman al prafului este carpa moale din lana, umezita. Ea curata bine mobila fie ca este umezita numai cu apa sau cu solutii speciale pentru mobila.
Mobilierul de bucatarie sau cel din camera copiilor, care este acoperit cu o suprafata din plastic, se curata cu apa in care s-a dizolvat detergent sau sapun lichid, nu cu spay-uri.

Spay-urile cu silicon, antistatice, pentru mobila sunt bune, insa periodic trebuie curatata mobila cu detrgent lichid pentru mobila, pentru a indeparta straturile succesive de silicon depuse pe ea de la spay-uri.

| florina77s a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa scoti praful din covoare, tapiterii, din paturi... ceea ce nu este foarte usor. Exista un aspirator care face foarte bine lucrul asta. Daca vrei mai multe detalii, da-mi un mesaj la florina77s@yahoo.com