| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot reconditiona un parchet de lemn fara sa platesc pe cienva sa o faca?

9 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Am vazut cum se face. etapele ti le-a prezentat Allina problema este ca daca nu reschetezi uniform si nu folosesti la final granulatia de smirghel corecta poti sa ai surpriza sa vezi ca torul e cu rizuri, iar apoi paluxul se aplica in principiu usor dar este foarte puternic mirositor si toxic. Iti garantez ca merita sa platesti pe cineva sa faca chestia asta...

| asko a răspuns:

Iti cumperi ceva de raschetat manual, de preferat un cutit mai lat, sa ai spor.
Ori inchiriezi o scula electrica.
De preferat dupa raschetat ar fi sa-l scoti si sa-l pui din nou daca are spatii mari intre lamele, daca merge il chituiesti si il dai cu lac.
Raschetatul manual e super greu - nici nu stiu daca mai sunt meseriasi care fac asta cu mana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parchetul din lemn poate fi reconditionat.
Inlaturarea lacului se poate face cu suflanta cu aer cald, dar, fiind vorba despre o suprafata mare, este mult mai usor sa fie raschetat, apoi chituit, polisat si in final, lacuit. In cazul in care rosturile dintre placile de parchet sunt mari, solutia consta fie in chituire, fie in fixare prin pene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfaturile sint inutile aici, nu este o lucrare de amator!

| alikleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar asa cum spui...am chemat un profesionist si vreau sa iti spun ca a facut o treaba mai rea decat un amator...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NicuNebunu / hai sa luam fiecare operatiune in parte, sa vedem cam ce stie...

| adrian_3467 a răspuns:

NU contest, eu am facut altfel si asta doar ca mi-am pus ambitia.
Iti iei un flex si vezi ca se gaseste un suport pentru panze circulare de shmirghel. Mie mi-au intrat 20 panze x 2 lei pe o suprafata de 6m / 3m. Ia-ti si o masca de praf si asigura cirularea aerului si eventual pe cineva langa tine cu aspiratorul ca e de belea crede-ma. Dupa ce ai curatat lacul vechi, presupun ca parchetul e ok si nu-ti zboara bucati din el si nu ai rosturile fara chit, speli parchetul de 3-4 ori si lasi sa se usuce bine. Te duci cumperi baitz pentru parchet diverse culori aplici 2-3 maini in functie de nuanta care vrei sa iasa si la sfarsit mai dai in 2 randuri cu lac. Si aia e. Enjoy

| Sirbu_EmYl_1986 a răspuns (pentru adrian_3467):

Salut!
ce granulatie ai folosit la panzele de smirghel?

Alte răspunsuri