| cufar_cu_povesti a întrebat:

Cum pot scoate mirosurile neplacute dintr-un dulap cu sertare? Am luat o frumusete de dulapior de la un anticariat, dar miroase nasol, a mucegai cred...

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Te-ai asigurat ca este curatit?
Sa nu-l tii in preajma aburilor, mirosul va fi si mai pregnant!
Ar fi bine sa fie curatit, si uscat!
Il poti sterge cu solutii de curatat mobila!
Iar in el, poti lasa in timp diverse: odorizante din comert pentru dulapuri, sapunul preferat, menta uscata (daca iti place mirosul) sapunul preferat, busuioc (daca iti place mirosul) o sticluta cu putin parfum (parfumul preferat) bicarbonat intr-o cescuta (absoarbe mirosurile neplacute/trebuie sa-l schimbi mai des) cafea macinata, de asemenea, intr-o cescuta (o schimbi periodic/absoarbe mirosurile neplacute)

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar si cafea proaspat macinata(2-3 zile).

| mioara a răspuns:

Pune naftalina

| borsec a răspuns:

Bada in sertare saculeti din aceeai frumos mirositori si l-asa-i acolo o vreme poate se acopera mirosul de mucegai

| DiMoDi a răspuns:

Întâi, indepărtezi petele de mucegai cu o solutie 1/1 de Domestos si apă, care si dezinfectează. Apoi faci dizolvi o lingură de bicarbonat de amoniu (de ăla pentru prăjituri), într-o cană de apă călduţă şi speli peste tot, ca să împiedici refacerea mucegaiului. Poţi cauta soluţie de amoniac gata preparată la mag. de chimicale. E foarte bună şi pentru lustruit mobila la exterior. Iar la final, dai cu un spraz de Oust care "nu îndepărtează mirosurile ci le distruge!" big grin

| DiMoDi a răspuns:

Oooo, zei! Îmi cer scuze... ecranul ăsta aşa de mic, mă împiedică să-mi văd greşelilesad era vorba de spray Oust big grin

| gabrielutzu a răspuns:

La fel cum o faci si dintr-un dulap fara sertare. Spala-l:laughing
Pentru ca el saracu cere sa fie spalat, dar tu nu-l auzi:laughing

| hugin a răspuns:

Bicarbonatul scoate destul de bine mirosul. Si dupa ce-l speli cu bicarbonat poti sa bagi prin sertare pliculete de Raid molii parfumat ( gasesti mai multe variante )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga-l in soba la iarna happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut cufar_cu_povesti, eu zic sa-i pui intrebarea lui Monica Claudia ca este experta in mobilier si tratarea lui uite cine este ea http://www.tpu.ro/utilizator/jzlk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune in sertare cutii mici deschise cu scortisoare praf sau bucati.am procedat la fel si am reusit

| rebeka_3345 a răspuns:

Cu bicarbonat...sau cu produse chimike, dar intai foloseste bicarbonat apoi altceva ca sa miroasa frumos.