| anonim_4396 a întrebat:

cum s-au inmultit copiii lui adam si eva?

Răspuns Câştigător
| kaleb2006 a răspuns:

de mult astept sa aud un raspuns cert despre treaba asta, eu unul as pune capra la inaintare, ca tot e renumita pozitia. Nu ma acuzati de blasfemie

9 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Si eu am avut de foarte multe ori aceasta intrebare in minte si niciodata nu am putut ca sa-mi raspund. Poate mai era vreo familie pe pamant? Chiar buna intrebare. Ar trebui lasata undeva pe prima pagina.
Treaba cu citeste geneza sau mai stiu eu ce. e fumata demult. Daca vroia cineva sa citeasca geneza sau mai stiu eu ce, nu mai existau intrebari acum aici. Aceste intrebari vin pur si simplu si e mult mai usor sa gasesti aici un raspuns. Pana ma duc la popa sa ma lamureasca, pana citesc nu stiu cate capitole din ceva care nu e pe intelesul meu, mai bine las poporul care stie deja lucrurile astea.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Teoretic Eva a facut si fete...nu doar pe Cain si Abel! Citeste capitolul Geneza in Biblie.

| monicaclaudia a răspuns:

Da sti ca si eu ma intreb des ( adam si eva cain si abel unu a omorit pe celalalt.
e o intrebare de nota 10 daca e sa va ginditi bine, pai nu e un pacat ca ca sa te "clulci" cu fratele tau cu sora ta?
deci pina la urma nu mie clar nici mie ( aaaa alessa iar ma iau de raspunsul tau eu l-am citit e obositor de numa dar oricum o invirti tot frati erau intre ei,, nu?
Deci ceva nu se potriveste parerea mea ((

| stardeea a răspuns:

vorbeste serios, tu cum te imultesti exact la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm! intrebarea e..., as zice,... bulversanta : dupa ce admitem ca eva a nascut si -cel putin- o fata, concluzia logica se impune singura: generatia nepotilor lui adam si eva este rezultata in urma unor legaturi incestuase...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceva pute aici fratilor cred ca avem de aface cu o intrebare super grea si daaaaaaaaa cred ca singura care poate rasp e biblia apropo si mai bine nu ne ar interesa acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu întrebi

Daniel din Bacau întreabă:

Daca primii oameni au fost doar doi, o familie, noi cum ne-am nascut? Ne-am nascut "prin" incest?

Răspunde pr. Tiberiu Sîrbu:

Daniel,

Primii oameni creati de Dumnezeu au fost doar doi: Adam si Eva - asa ne învata Biblia (cf. Gen. 1, 26-27) si Magisteriul Bisericii. Ei au primit acea porunca: "Cresteti si va înmultiti si umpleti pamântul" (Gen. 1, 28). Si ei au ascultat de aceasta porunca! Dar problema grava nu este aceasta ci faptul ca ei înainte de a asculta de aceasta porunca a înmultirii omenirii nu au ascultat de o alta porunca divina care le cerea sa nu manânce din pomul oprit. Pacatuind ei împotriva acelei porunci Adam si Eva au transmis fiilor si fiicelor lor (si implicit întregii umanitati) o natura umana corupta, le-au transmis pacatul originar si consecintele negative ale acestui pacat care ne afecteaza pe toti: concupiscenta, slabiciuni si patimi de tot felul, suferinte, moarte.

Chiar si Biblia pastreaza un fel de mister fata de modul în care a avut loc multiplicarea omenirii dupa Adam si Eva. Daca citesti capitolul 4 al Genezei (sau Facerii) vezi ca imediat dupa episodul care relateaza uciderea lui Abel de catre Cain fratele sau, se spune la versetul 17 ca: "Cain s-a unit cu femeia lui care a conceput si l-a nascut pe Enoh". Nu ne explica Biblia nici de unde era aceasta sotie a lui Cain, nici cum se numea sau vârsta ei. Nu se da nici un detaliu. Se pot face doar presupuneri, însa nu vom sti exact cine a fost. La fel a fost si pentru restul copiilor lui Adam si Eva care au mai avut fii si fiice (cf. Gen. 5, 4) si a urmasilor acestora descrisi pe larg în capitolul 5 al Genezei. La fel nu se spune cum au fost casatoriile între copiii lui Noe si ai sotiei lui (Sem, Ham si Iafet cu sotiile lor) scapati de potop doar ei (si animalele alese de ei), dar Biblia ne spune ca: "din acestia s-au înmultit oamenii pe pamânt" (Gen. 9, 18).

Atât Noe cât si fii sai au primit si ei ca si Adam si Eva porunca: "Nasteti si va înmultiti si umpleti pamântul" (Gen. 9, 1). Deci si ei au primit o porunca divina ce trebuia îndeplinita. Pentru vremurile de atunci nu se punea problema de "incest"! Nu trebuie sa te scandalizeze acest lucru, caci ei de fapt îndeplineau o porunca divina si nu doreau sa pacatuiasca. Pe atunci era "normal" sa ai mai multe sotii si sa ai cât mai multi copii. Nu uita de promisiunea facuta de Dumnezeu lui Avram: "Voi face pe urmasii tai multi ca pulberea pamântului; de va putea cineva numara pulberea pamântului, va putea numara si urmasii tai" (Gen. 13, 16), sau cum zice Gen. 15, 5: "Priveste la cer si numara stelele, de le poti numara! ...Atât de multi vor fi urmasii tai". Si Avram este considerat tatal celor credinciosi caci El a crezut în îndeplinirea acestei promisiuni a lui Dumnezeu (cf. Gen. 15, 6). Si Avram a avut copii si cu Agar (pe Ismail) si cu Sara (pe Isaac). Atunci ar trebui sa îl consideram un bigam? Un adulter? Nu!

La fel si alte nume mari si importante pentru istoria mântuirii au avut mai multe sotii de la care au avut copii, ca de exemplu Iacob (chemat mai apoi Israel) cu sotiile Lia si Rahila (sotii "legitime") si cu sclavele lor Bila si Zilpa de la care a avut 12 copii. Ce sa spunem de David împaratul sau chiar Solomon, recunoscut pentru întelepciunea lui, care si ei au avut mai multe sotii sau concubine? Si exemplele ar putea continua.

Dar important de retinut este faptul ca daca Dumnezeu a putut permite unele lucruri într-un anumit timp si în anumite conditii (mai ales legate de începuturile omenirii), tot Dumnezeu a dat si legea prin care apoi au fost oprite relatiile pe care le consideram noi ca incest. Daca citesti capitolul 18 din cartea Leviticului vei vedea ce reguli au fost date în legatura cu relatiile între consanguini sau alte reguli legate de comportamentul sexual. De asemenea acesta a fost reglementat si de poruncile Decalogului, dupa ce Moise le-a primit pe muntele Sinai (cf. Ex. 20, 2-17), si acesta este si valabil si astazi chiar daca multi oameni vor sa arate contrarul.

Ceea ce ne cere Dumnezeu este mai important de facut decât ceea ce ne prezinta altii ca fiind un lucru normal sau "la moda". Sa pacatuiesti este usor în ziua de astazi. Sa devii un crestin bun este mai dificil, caci presupune un comportament bun, pe care îl dobândesti daca te rogi, postesti si faci fapte bune. Este de fapt ceea ce ne cere Isus, si noi pe El trebuie sa îl ascultam!

În concluzie, noi cei de acum nu ne-am nascut "prin" incest, iar ceea ce s-a întâmplat la începuturi a fost voia lui Dumnezeu. Dar noi trebuie sa ne nastem cu adevarat la viata crestina primita prin botez, prin unirea tot mai profunda cu Isus, prin trairea vietii spirituale, luminati de Spiritul Sfânt.

| PlasticMoon a răspuns:

Aici nu e vorba de incest sau alte chestii oamenirea exista atunci cand Adam si Eva au fost creati asta este cel mai adevarat raspund.

| dudu_4306 a răspuns:

A venit barza in vizita...