| PanaAdrian a întrebat:

Cum se calculează un metru cub de scandura?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inmultind lungimea, latimea si grosimea.
Cea mai uzuala scandura este de 4 metri lungime, 20 cm latime, 2.5 cm grosime (in metri 4 x 0.2 x 0.025, adica 0.02 mc per scandura). Facand o impartire simpla, 50 de astfel de scanduri au un metru cub.

Bula
| Bula a răspuns:

Cauti manualul de matematica-geometrie de clasa a 8-a si inveti de acolo, ce ai omis la vremea potrivita. tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai simplu de explicat, ai o gramada de scanduri a caror lungime 1m, latime 1m, inaltime 1m

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se măsoară cu metrul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu capul se calculeaza se masoara cu ruleta, dar daca nu stii, chemi un tîmplar care cu asta se ocupă toata ziua, face mobilă, el stie sa masoare sa taie lemnul scîndura.

| relian a răspuns:

Asezi scindurile unele peste altele, faci asa un dreptungi, patrat, una din astea, apoi masori lungimea, latimea daca e drptunghi si inaltimea.
Inmultesti toate si obtii metrii cubi.

Exemplu ai Lungimea 2 metri, latimea 80 cm, trebuie sa le pui pe toate in aceiasi unitate de masura m sau cm, deci latime 0.8 si inaltimea de h= 1.2 ok?

2 x 08x 1.2= 1.9 metri cubi.
Aia e tot. Lemenel de foc la fel, dar trebuie sa le asezi cit mai compact, mai aproape, sa lasi spatii cit mai mici.
Pt ca la lemenele de foc sunt spatii, metru cub se numeste metru ster, dar la fel se masoara.

La scindura poti masura si doara una singura, apoi inmultesti cu cate scinduri sunt si ai aflat metru cubi, doar daca toate scindurile is la fel.
Asa ca spor la masurat laughing

| johnnny123 a răspuns:

În ce sens "cum se calculează"?

Înțelegi din punct de vedere matematic noțiunea de "metru cub"?

| dolceromania a răspuns:

Un metru lungime, unu latime, unu inaltime!