| bianca_parvulescu a întrebat:

Cum se intretin canapelele din piele?

Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Ai mai jos doua articole care sper sa-ti fie de folos.
www.misiuneacasa.ro/cum_sa_intretinem_pielea___.html
www.renovat.ro/intretinere_canapele_piele.php

3 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

* Stergi periodic canapelele cu o carpa moale si umeda, de culoare alba. Se utilizeaza o solutie de apa cu sapun. Nu freci intens suprafata murdarita. Se recomanda stergerea saptamanala a canapelelor pentru o intretinere cat mai buna a acestora.
* Se recomada aplicarea periodica (o data pe luna sau la 2 luni) a solutiilor speciale cu rol de hidratare.(silicon)
* Urmele de grasimi sau lichide se indeparteaza cu o carpa moale, alba sau cu o hartie absorbanta, dupa care se sterge cu carpa umezita cu apa si sapun bucata afectata;
* Guma de mestecat se indeparteaza razuind marginile cu cuburi de gheata puse intr-un saculet, dupa care se incearca deslipirea acesteia; unde nu se reuseste indepartarea se reia procesul de razuire cu ajutorul cuburilor de gheata;
* Pieile tratate cu anilina se sterg doar cu o carpa uscata.

Bula
| Bula a răspuns:

Se curata exact ca si pantofii: se sterg cu carpa umezita, iar, daca este nevoie, dupa uscare se poate de cu glicerina, burete cu silicon etc pentru a capata stralucire si elasticitate, iar peste 10-15 minute se freaca bine cu carpa uscata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc mult, chiar nu sht ce sa fac...
am doar 19 ani...rolling on the floor