| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pastreaza bulbii de zambila?

Răspuns Câştigător
doiny
7 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Se scot din pamint dupa ce frunzele sunt vestejite si se pastreaza in recipeint aerisit iar in septembrie -octombrie se replanteaza pe straturi, nu sunt sensibile la inghetz
o regula la orice bulb plantat toamna este sa fie plantat la adincime dubla inaltzimii bulbului...
am plantat bulbii de la zambilele pe care le-am primit anul trecut in acest mod si acum a aparut deja mugurele de floare, avind in vedere ca in acest moment afara ninge si zambilele nu se lasa impresionate si nici lalelele

cristian
| cristian a răspuns:

Bulbii de zambila poti sa-i pastrezi la fel ca ceapa.Important este sa nu inghete. Poti sa-i pastrezi si ingropati in pamant.

| mariavinereanu a răspuns:

Daca le-ai capatat acum in Martie, asteapta sa-i traca floarea apoi planteaza-le in gradina la o adancime inca o data cat bulbul. Doar dupa 2-3 ani mai trebuie sa -i scoti din pamant pentru a-i separa si inmulti.Este floare de gradina, nu de interior!

| mariavinereanu a răspuns:

Dupa inflorire, pe la jumatatea lunii iunie se scot bulbii din pamant, se svanta la soare si se introduc in camere obisniute sau soproane la temperatura de 21 grade si se pastreaza pana la plantare care incepe cu luna septembrie, la distante mai mici pe rand, 4-5 cm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In pamant

| gmariana a răspuns:

Loc uscat, intuneric, fara umiditate si mai rece.

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com

| marina12 a răspuns:

Scrie mai multe informatii ca am nevoie de ele, ca le am in casa la bloc, nu la curte, dati niste indicii, va rog frumos.