| anonim_4396 a întrebat:

Cum se planteaza poinsettia? Se pune la lumina sau la umbra?

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Primavara se planteaza afara in gradina sau se pune pe balcon la soare, vara cand soarele este arzator se umbreste planta iar toamna cand scad temperaturile sub 20 gr se pune planta la lumina in casa, se uda des

mlm
| mlm a răspuns:

Este o planta care prefera lumina, plantarea butasil; or se face in turba amestecata cu nisip la o temperatura de 20-22 grade Celsius, si acoperita in totalitate cu un clop de sticla sau de plastic.

| BluePuff_3062 a răspuns:

Poinsettia necesita temperaturi moderate de 18-20 grade C, spatii luminoase dar fara patrunderea directa a razelor de soare. Spatiul sa fie aerisit, dar fara curenti de aer, cu umiditatea relativa a aerului ridicata pentru a nu se produce deshidratarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa perioada de inflorire, se uda foarte rar.astfel, ii cad frunzele si se revigoreaza pentru o noua inflorire.pentru ca frunzele noi sa se transforme in culoare rosie, trebuie pusa la umbra, mai bine zis la intuneric, pe o perioada de o luna de zile. eventual o acoperi cu o punga de culoare neagra.