| anonim_4396 a întrebat:

Un bonsai e bine sa-l tii in lumina sau mai la umbra?

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este bine sa-l tii la lumina, dar nu directa. Depinde totusi si de soiul din care este facut bonsaiul. Totusi pentru ca are sol putin in ghiveci, ceea ce duce la evaporarea apei in timp scurt (mai putin de 12 ore de insolatie) de aceea e bine sa fie pus intr-un loc umbrit..., adica cu lumina dar nu cu soare direct pentru multe ore. Trebuie udat in functie de necesar - depinde de anotimp, de copac, de caldura... vara cand este cald spre exemplu - ar trebui udat si dimineata si seara... (daca pamantul este uscat). Udarea este la fel de importanta ca si lumina. Vezi mai multe sfaturi la adresa
http://www.bonsaiclub.ro/

| psiholoaga a răspuns:

Depinde daca e de interior sau de exterior. Daca e de interior, tine-l langa fereastra, iar daca e de exterior, pe timpul verii ofera-i umbra. Sub o bolta, eventual, ca sa aiba si lumina, dar sa fie ferit de soare direct.

daniela
| daniela a răspuns:

Bonsaii prefera soarele de dimineata, iar in dupa-amiezele de vara au nevoie de protectie, asa incit nu trebuie asezati direct la soare. Daca il asezi langa un perete, trebuie sa ai grija sa-l rotesti cam la doua saptamani pentru ca se va dezvolta disproportionat, crescind dupa lumina

| astrolutza a răspuns:

Am mai spus o data...iti mai spun si tie happy
legat de lumina Bonsaiul are nevoie de lumina indirecta si ii prieste soarele de dimineata care nu este foarte puternic

| Wtf9000 a răspuns:

Un bonsai se tine CLAR la lumina. In caz ca ai vreo posibilitate, poti sa-l tii chiar afara.

| d3rutat a răspuns:

Am avut si eu nevoie de ajutor la un moment dat si am gasit urmatorul site cu informatii despre bonsai: Bonsai Club Romania http://bonsaiclub.ro Poate te ajuta si pe tine! :)