| Florin_marcariu a întrebat:

Cum se scot petele de vin de pe un covor?

Răspuns Câştigător
| Laura_costea a răspuns:

Daca e proaspata pata, pune multa sare peste, apoi da cu aspiratorul. Daca e mai veche...incearca vanish. Mult succes!

2 răspunsuri:
| ady48 a răspuns:

Dizolva o lingurita de sare de lamaie intr-un pahar cu apa rece si freaca usor pata de vin cu un buret imbibat cu aceasta solutie.Succes!

| adi_bleoca a răspuns:

Pune putin detergent de rufe (care sa nu aiba clor sau sa fie alcalin!) in apa calduta, ia o carpa si freaca la pata pana iese. Apoi fa acelasi lucru cu apa fara detergent pentru a clati. Eventual, daca pata e mai veche, pune si niste suc de lamaie mai intai, sau acid citric peste pata umezita. Dar sa nu lasi mult, ca se duc culorile!