| fulgerul a întrebat:

Cum se taie trandafirii?

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Taierea corecta a tulpinilor trandafirului se face cu 2 cm sub partea sanatoasa, iar daca centrul tulpinii taiate nu este sanatos se continua taierea pana cand maduva devine alba. Taierea tulpinei trandafirului se efectueaza la 10 mm deasupra unui lastar intr-un unghi de 45 de grade fata de acel lastar. Lastarul ales pentru dezvoltare ulterioara a trandafirului trebuie sa fie indreptat inspre exteriorul plantei pentru a asigura o mai buna aerisire a plantei si o crestere spre exterior. Pe fiecare tulpina se recomanda pastrarea a 3-4 muguri sanatosi.

Sursa: http://www.gradinavesela.ro/......dafirilor/

Citeste si: http://www.amicii-rozelor.ro/Documents/Taieri.htm

| MarYan00 a răspuns:

Cu grija si cu atentie

| cosmin2sun a răspuns:

Daca vrei sa faci cadou la cineva trandafirii se taie cam la 40 cm de sub petale. Sau te refereai cum se taie in sensul de ai curata sau a avea grija de ei?

| DryX a răspuns:

Iti cumperi un cleste special pentru asta si ii tai sub partea uscata.