| pilonix a întrebat:

Daca plantez un sambure de avocado si creste un copacel care face avocado, acele fructe vor fi bune de mancat?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, vor fi bune, numai sa reusesti sa il cresti pana la recolta.
Ideal ar fi insa sa cumperi un puiet altoit de la o pepiniera, sunt cateva care vand pomisori exotici. Evident va fi destul de scump, dar reduci la jumatate numarul de ani pana la prima recolta, plus ca vei avea un soi mai performant.

| sierra1 a răspuns:

In linii mari cam așa se face plus altoire, plus...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca fructul a fost din avocado altoit si plantezi sâmburele, o sa obții un avocado care face fructe rele. Daca nu a fost altoit atunci va face fructe asemenea cu cel din care ai luat sâmburele.

| tusha a răspuns:

Nu creste avocado la noi. Da poti sa o ti ca planta ornamentala