| Lightdark a întrebat:

Salut avocado creste in Romania? Am cumpărat 2 avocado de la Kaufland unul i-am mâncat miezul acela verde am încercat să-i mănânc și sâmburele dar nu am putut sa mănânc decât jumătate din el e foarte foarte amar așa la gust nu e rău dar e foarte foarte uleios interiorul lui verde cu al doilea sâmbure ce să fac dacă îl voi planta va ieși din el un avocado?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

In ciuda a ceea ce au spus colegii de mai sus, poti creste un pomisor avocado dintr-un sâmbure, in interiorul casei, langa o fereastra insorita.
Tehnica e putin mai complicata si necesita multa rabdare, dar gasesti usor pe YouTube

| dullcat a răspuns (pentru carevaescu):

Nu zau.Pe internet tot ce zboara se mananca, nu? laughing Ai vazut tu oameni din Romania care au crescut avocado din sambure? Probabil singurul lucru care a crescut a fost numarul de vizualizari sau abonati la canal.

| carevaescu a răspuns (pentru dullcat):

De ce ar zbura daca nu ar fi delicios laughing
Am un prieten care a facut asta - a luat un sambure, la pus in apa sa prinda radacini, apoi l a plantat într-un ghiveci. Important este sa l tii mereu in casa, nu rezista la temperaturile exterioritate. Nici nu as rezista la ce rabdare implica procesul.

| Simpatic a răspuns (pentru carevaescu):

Sigur ca da, cunosc pe unii care cresc in propria casa "maria", la fel necesita atentie si ingrijirewinking

| carevaescu a răspuns (pentru Simpatic):

Pff, si mamie crestea canepa dar o dadea la animale laughing)

Cel mai funny mi s-a parut cand un prieten a adus din amsterdam samburi de cactus psihedelic. Auzi tu, sa bagi la blende cactus, ca apoi sa -l fierbi ore intregi pana se reduce..."maria"nii au rabdare laughing)

| Simpatic a răspuns (pentru carevaescu):

Stiu de canepa din trecut si faptul ca se cultiva pe camp
apropo taicami-o imi povestea ca pe vremea cand era el copil bunicul lui avea in curte plantat tutun, era o moda si mosnegii pe atunci asta fumau BIO din curtea lor laughing
Cred ca au fost vremuri misto si nu ne-am nascut la momentul potrivit happy
Aia din Olanda sunt ticalosi rau cand e vorba de droguri, au fel si fel de retete, cu toti cunoastem negresele cu marijuana, numai aia puteau gasi fel si fel de retete cu asa ceva
As vrea ca olandezii sa inventeze si pentru fratii nostri maghiari o reteta de gulas cu marijuana, poate se vor calma si nu vor mai cere autonomie intr-o tara in care au cetatenie romanawinking

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Si bunicii mei aveau canepa in curte.Semintele se foloseau la prajituri, aveau gust de nuci.De mentionat ca nu toate soiurile sunt cu efect psihedelic si e penibil ca au fost interzise cand se pot face atat de multe produse pentru diverse industrii: materiale textile, hartie, nutret pentru animale, materiale de constructie (exista deja hempcrete) etc.

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai mâncat sâmburele la avocado?

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu.Samburele nu trebuie consumat.Si, din nou, nu, nu va iesi niciun avocado, ci va creste doar o tulpina cu frunze, fruct nu va da.E stupid cum tot apare acest hack pe internet, sa plantezi samburele.laughing O prietena a incercat si a obtinut doar o alta planta decorativa.

| carevaescu a răspuns (pentru dullcat):

In 10-15 ani va da fruct

| dullcat a răspuns (pentru carevaescu):

,,Avocado trees grown from seed may produce fruit after about 3 years, may take 12 years or more, or may not ever produce fruit. This is due to the variable nature of the genetic makeup of trees grown from seed.'' - https://www.nzavocado.co.nz/backyard-growing/

Si eu am o prietena care s-a ales doar cu o planta decorativa. Daca va da fruct, va fi extrem de mic si salbatic, pentru ca soiurile din magazine sunt crescute initial din doua plante, mascul si femela.Ca sa dea fructul pe care toti il cumpara, obligatoriu se face polenizarea femelei.Cum stie prietenul tau ce planta a iesit din acel sambure, ce sex?

| carevaescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu stiu cum stie, dar daca il mai vad il intreb - desi probabil am sa uit pentru ca subiectul de sex de plante avocado e departe rau de ce ma interesează in general laughing

| gabicoo a răspuns:

Da! Crește! La mexicanii din Ferentari
Cum poți să pui într-una întrebări idioate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor)) rolling on the floor))) rolling on the floor)) rolling on the floor))) eu l-am prăjit boss după ce am muscata din el avea ceva subțire pe el și l-am muscat asa baaaa ce vorbești misa uscata gura de totlaughing)) și l-am tăiată feli și l-am prăjit și l-am mâncat asa ce bune era sa mor eu îți dau și rețeta dacă vrei

Taie feli miezul de la avocado și pune la închis tava cu puțin ulei și pune sa se prăjească bine pune și puțin piper Sare si bom

Avoadoonur

| Ilovedinero a răspuns:

Frate, sâmburele nu se mananca! Si nu pot creste fructele de lamgazine, deoarece un fruct trebuie insamantat la 48 de ore de la indepartarea acestuia de pom.Iar transport+depozit poate fi si 4-5 zile.Pana ajungi sa il si cumperi e mult

| gabicoo a răspuns (pentru Ilovedinero):

Ăsta cu sâmburele lui îmi aduce aminte de un banc:
Într-un bar maimuța patronului s-a apucat de mâncat măsline dar mai întâi și le introducea în fund și apoi le băga în gură. Clienții deranjați de comportamentul scârbos al maimuței îi atrag atenția patronului. Acesta le explică faptul că maimuța își ia măsuri de prevenire după ce săptămâna trecută a înghițit o bilă de biliard.

Sunt curios a înghițit sâmburele cu totul? Întreb pentru un prieten.winking

| Bogdan0783 a răspuns (pentru gabicoo):

Foarte tare!

| Lightdark explică (pentru gabicoo):

laughing) laughing) laughing) hai că chiar ești funny

| Lightdark explică:

laughing laughing) laughing) acum sincer vă zic de unde era să știu ce se mănâncă și ce nu na ca orice om care numai consumase in viața lui avocado am zis sa incerc ca na mi se făcuse pofta ei de unde era să știu că sâmburele nu e comestibil oricum mi-am dat seama că nu de la prima mușcăturalaughing) laughing)

| dullcat a răspuns (pentru Lightdark):

Cand l-ai vazut asa tare sigur l-ai considerat comestibil.laughing La prune, caise etc. tot asa mananci samburele?

| BobTheCat a răspuns:

Sper ca doar trollezi si ca nu ai mancat sâmburele! In plus, nu, avocado-ul mu creste in Romania.

| Bubbles0036 a răspuns:

Nu dacă nu ai o fermă specială cu condiții specifice. PS sâmburele nu se mănâncă iar dacă avocatul e tare pune-l la soare pentru 2-3 zile (depinde de cât de tare e) ca să se facă mai bun