| georgiana_7524 a întrebat:

De ce este importanta zapada pentru pamant si plante?

39 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cu cat este mai multa zapada pe campuri iarna, cu atat primavara va patrunde mai multa apa in sol la radacinile plantelor.

| Malvina24 a răspuns:

Este o sursa de apa pentru ele!

| zuzi a răspuns:

Pentru ca este o sursa de apa pentru ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rind este o " patura calda " pentru plante apoi o rezerva de apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat este mai ulta zapada pe campuri iarna, cu atat primavara va patrunde mai multa apa in solla radacinile plantelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca primavara va fi mai bogata in cereale, fructe si legume si vara va fi mai calduroasa.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa plantele nu ingheata e o sursa minunata de caldura
zapada ajuta pamantul prin frigul ei asa stratul de ozon nu va fi distrus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 este o sursa de apa;
2este foarte calduroasa pentru plante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca atunci cand se topeste zapada devine apa si hraneste plantele si pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zapada este bucuria plantelor si a VIETUITOARELOR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand zapada se topeste devine apa si se hranesc plante si pamantul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca zapada incalzeste pamantu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zapada este importanta pentru vietuitoare si plante pentru ca le ofera caldura si protectie impotriva inghetului.De asemenea, le mai asigura apa mult necesara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ofera CALDURA, APA plantelor

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iarna zapada ii tine de cald pamantului dar si plantelor.
la inceputul primaverii zapada se topeste si atunci devine o sursa de apa pentru plante!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca incalzeste plantele in timpul iernii (grau, orz)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salveaza plantele de la inghet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că toate florile pot trăi și pe timp de iarna, deoarece zapada care se așează încetul cu încetul formeaza o plapuma pentru ele.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că toate florile pot trăi și pe timp de iarna, deoarece zapada care se așează încetul cu încetul formeaza o plapuma pentru ele.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca apara plantele si animalele de inghet, ea este ca o patura groasa. Unele animale se camufleaza cu ajutorul zapezii.