| anonim_4396 a întrebat:

De ce e importanta zapada pentru pamant?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pentru ca asigura o temperatura constanta si apara vietuitoarele si plantele de inghet.

71 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

La noi nu este importanta pentru pamant ci pentru culturile insamantate toamna.

| julliano a răspuns:

Il protejeaza sa nu inghete.

| FearNoEvil a răspuns:

Zapada, ca si ploaia, face parte din circuitul apei in natura. Din cauza temperaturilor scazute precipitatiile cad sub forma de zapada.

| scootsie a răspuns:

Spre surprinderea ta, afla ca zapada e ca o haina de iarna pentru tot ce e viu in pamant...Ma refer la plante, animalute care traiesc si hiberneaza in pamant...

| andreig a răspuns:

Cine a zis ca e importanta? Ploaie sa fie, in unele zone din lume nu ninge niciodata!

| andreig a răspuns:

Si spre surprinderea ta scootsie cum zici tu ca traiesc "animalutele" si plantele in regiunea Goynuk, regiune in care nu ninge niciodata? Te cam referi cam foarte prostwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ma credeti nu stiu apsolut nimica de asta am si intrat pe internet ca sa gasesc dar inca n-am gasit

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zapada este importanta pentru pamant pentru ca i ofera solului multa apa necesara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca ii ofera apa de care are nevoie, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zapada este importanta pentru pamant deaorece ce ca au fost isamantate plantele sau ceeee? cum se numeste site-ul pe care sa caut si sa gasesc? mersi pentru raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este importanta pentru ca apara pamantul de la inghet si animalele care traiesc in pamant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca zapada cand se topeste se transforma in apa iar pamantului ii ttebuie apa

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca apara plantele si le da apa si caldura necesara

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca pamantul trebuie sa treaca prin stadii reci si calde

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca asigura o temperatura constantasi apara vietuitoarele si plantele de inghet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca in antimpul iarna avem nevoie de ea ca plantele sa reinvie si sa se arete mandre...si ca animallele sa hiberneze...asta e oparerea mea

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca asigura o temperatura constanta si apara foarte mult vietuitorele

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zapada este importanta pentru paman ca si angrasamant natural

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zapada: apare cand temperatura scade sub 0oC, iar picaturile de apa ingheata si se transforma in fulgi de zapada. Este prielnica pentru culturi fiind o patura care le izoleaza.

Alte răspunsuri