| Varga_Camelia_1979 a întrebat:

De ce se uscă petalele florilor de gardenie?

Răspuns Câştigător
| JetBlueJet a răspuns:

*Gardenia va creşte foarte bine într-un loc luminos, însorit, călduros. Totuşi, este mai bine să nu fie aşezată în lumină directă. La fel de importantă este şi umiditatea, pentru că aerul uscat şi căldura duc adesea la căderea bobocilor şi la apariţia dăunătorilor. De aceea, este important ca în camera în care este poziţionată să fie o temperatură constantă de circa 21-22 de grade Celsius.
!
Dacă udarea este prea abundentă sau prea rară, bobocii şi frunzele sunt în pericol să se usuce

1 răspuns:
| Varga_Camelia_1979 explică:

Mulțumesc!