| micurutza2005 a întrebat:

ce remedii usoare stiti pentru. a inlatura puricii de la pamantul florilor in afara de a cumpara solutii de la florarie etc? de ce se usca varful frunzelor desi chiar poate sunt udata prea mult?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Contra puricilor-tutunul de la 10 ţigări (cumperi unele mai ieftine) se pune într-un litru de apă, se lasă la macerat 2-4 zile, după care stropeşti plantele cu soluţia obţinută. Metoda e verificată, funcţionează.

3 răspunsuri:
| tee a răspuns:

De obicei acesti purici care apar pe pamant si sunt albi (cred ca despre aceste "specimene" vorbesti) apar datorita umiditatii prea mari. Asa cum ti-a spus si @martha, uda florile cand pamantul este putin uscat la suprafata.
Dar sa stii ca nu fac nici un rau. Si eu am la multe flori, dar ii las in pace. Probabil cu Mospilan scapi de ei, pana apar altii si tot asa...

| martha a răspuns:

Rareste udatul. Florile se uda cand pamantul e uscat cam 1 cm la suprafata. Pt frunze stropestele usor cu apa.

| midnight_2375 a răspuns:

Pentru purici stiu de scrumul de tigara!