| anonim_4396 a întrebat:

De ce se usuca copacii?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Din cauza poluarii atmosferice, un fenomen care a luat amploare in ultimul timp.Principalele cauze ale uscarii copacilor sunt circulatia intensa si activitatile industriale.

7 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Multi copaci s-au uscat in urma ploilor acide.
Si dereglarile climatice contribuie la uscarea copacilor.
Unii copaci sunt atacati de diverse boli(rapanul marului).

assiris
| assiris a răspuns:

Depinde, cauzele sunt multiple de la boli, poluate, clima, lipsa apei sau ploi otravite, si cine mai stie cite mai sunt cauzele. Problema este insa alta, caci atunci cind se va usca ultimul copac pe tera omul a disparut de muuuuuuult.

Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe motive:
- lipsa apei in sol (rar)
- imbatranire (rar)
- inghetare in timpul iernii (rar)
- atacul daunatorilor (des)

| mariazet45 a răspuns:

De sete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu sunt iubiti. se spune ca atunci cand santem nefericiti, slabiti de boala sau griji, sa mergem si sa imbratisam un copac. sa stai minute, ore imbratisand un copac inseamna, pace, liniste si viata; este un transfer de energie si veti vedea ca o sa va simtiti revigorati. daca un copac nu este imbratisat si nu este iubit moare ...de dorul nostru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nustiu

| renata a răspuns:

Copacii probabil se usuca din cauza ca nu ploua mnu stiu prea sigur de cethinking