| anonim_4396 a întrebat:

De ce se usuca ficusul meu

Răspuns Câştigător
| raisabanea a răspuns:

Ficusul se usuca: daca este prea ud sau prea uscat pamantul. Fiind o planta cu radacina lemnoasa se uda atunci cand pamentul de la suprafata ghiveciului este uscat. Se mai poate usca daca nu are lumina multa, dar nu in razele soarelui chiar daca este in interior, si mai ales daca este in curent. Deci eu cred ca il tineti undeva la geam si faceti aerisiri si el sta in curent si frig. Poate nu se usuca ci doar se degarniseste (il cad frunzele) de la caldura. Nu trebuie in camera mai mult de 18-20 grade, chiar si asa este mult. Daca aveti cald si il udati si foarte des sau foarte rar de aceea se usuca. Cred ca il mai puteti salva daca tulpina este verde, mai tundeti ramurele uscate il dati la lumina si mai racoare si atentie la udat. SE UDA CAND PAMANTUL DE LA SUPRAFATA GHIVECIULUI ESTE USCAT!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
- lipsa / insuficienta apei sau excesul de apa
- pamant prea putin in ghiveci sau fara suficiente minerale
- pamantul sau planta atacata de un parazit
- lumina sau temperatura putina

| DenissaDeea a răspuns:

(Cum sa mai scris mai sus)varifica pantul la ficus, e posibil sa aiba niste vermisori sub pamant foarte mici, stropestel la radacina cu o solutie pe care o gasesti la florarie, sau eventual schimbai pamantul, si tinel intr-un loc mai calduros si luminos pe timp de iarna casai mearga bine. udal la 4 zile nu prea multa apa:de obicei vara se uda mai des pentru. e cald si are nevoie de apa.

| carmen_5367 a răspuns:

Sotul meu cand nu are cu cine sa bea bea bere cu ficusul...happy pe bune(si nu este psihopat) se aseaza la televizor cand se uita la meci sau mai stiu eu unde si isi pune el un pahar cu bere pune si la ficus unul ...stiti ce bine ii merge de cand beau bere impreuna ...se simte perfect si il mai antreneaza si in discutii vb cu el. berea contine multe minerale care ii priesc ficusului este verde si frumos (are 14 ani )

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Ciudat sau nu, am observat ca plantele reactioneaza la atentie si la muzica. Uneori las radio-ul pornit peste zi cand sunt plecat, le ingrijesc (curatat de praf, uscaturi, udat, etc). Eventual poti sa incerci sa adaugi la apa niste substante nutritive ce se gasesc in comert

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De multa apa

| moni a răspuns:

PAI STII DACA FUMEZI SAU L AI PUS IN INCAPERE UNDE SE FUMEAZA FICUSULUI NU I PLACE FUMUL.

| steph a răspuns:

Ai cumva catel in casa? Vezi daca nu face pipi la ficus. Nu e gluma.

| leontina a răspuns:

Draga mea ficusul nu trebuie sa fie mutat din loc prefera o camera semiumbroasa si fara mirosuri de tutun