| GabbyLupu a întrebat:

De ce vine apa în șuturi la pompă submersibila?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pompa nu are continuitate de apa.
Cauzele pot fi:
1. Sorbul "prinde" aer (nu este suficient scufundat in apa sau are fisuri /ne-etansari in parte care nu este in apa
2. Sistemul este umplut cu mizerie absorbita (trebuie curatat)
3. Partea de comanda a motorului pompei are defectiune de contact. Se verifica continuitatea functionarii scos din apa, de catre un electrician.

| GabbyLupu explică (pentru Bula):

Pompa e nouă, apa are 3 metri. Dacă prinde aer poate e posibil să nu fi strâns bine. E posibil să vină din cauza asta în șuturi?

| Bula a răspuns (pentru GabbyLupu):

Suturile sunt din cauza incontinuitatii fluxului apei.
Am scris inainte, care pot fi cauzele.

| relian a răspuns:

laughing auzi la bula, sorbul prinde aer laughing pai daca pompa este submersibila, aia sta scufundata toata in apa, deci aer de unde?

Da si tu mai ceva ca bula laughing zici ai 3 metri de apa.
Face asa pentru ca nu ai scufundato de tot in apa, ori pentru ca acel plutitor, pompele astea au un plutitor, care inchide pompa in caz ca nivelul apei scade sub o limita, pentru a proteja pompa daca nu mai este apa suficienta.

Deci acel plutitor sa nu stea in apa, sa stea cumva stiu si eu intr-o pozitie inclinata, se misca opreste pompa, apoi iar da drumu si tot asa.
Nu ai spus unde sta acea pompa, in lac, in put in ce anume. O poti vedea, sau nu, chestii genul asta.
Daca e bagat in put, acolo nu ai cum so vezi, deci trebuie sa stea scufundata in apa total.

O alta cauza ar fi debitul acelei ape, adica pompa sa traga toata apa rapid, plutitorul inchide pompa, apa iar vine mai multa, plutitorul deschide iar si tot asa.

Deci este vorba de apa in care sta pompa, nu are debit, ori plutitorul este cumva prins prin cabluri, nu sta in pozitie normala.

| GabbyLupu explică (pentru relian):

Pompa e fara plutitor și apa are 3 metri

| relian a răspuns (pentru GabbyLupu):

Apa are 3 metri cand nu trage pompa, asta nu inseamna ca nivelul apei nu scade cand pompa incepe sa functioneze.
Trebuie sa te uiti in putul ala ce ai tu acolo sa vezi cand pompa functioneaza, daca nivelul apei mai este 3 metri cit spui. Pompa ar trebui coborita undeva la 2.5 metri daca apa are 3 cit spui.Coboara pompa aproape de fund, dar sa nu stea pe fund ca dupa trage si nisip, deci asa la 50 cm de fund si vezi dupa ce se intampla.