| mtw123 a întrebat:

De pe gaura aceea din mijlocul usii se poate vedea din exterior in interior, adica inauntrul camerei?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin vizor se poate vedea ca printr-un binoclu: d-inauntru spre afara se vede imagine marita /apropiata, iar din afara se vede micsorat /indepartat.
Evident, doar atunci poti vedea ceva, daca partea cealalta este iluminata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca te referi la vizor (vizorul nu-i gaura ci sunt doua lentile) prin ala nu se vede decat lumina sau intuneric si nu da in camera ci in hol. Daca este o gaura normal ca se vede.

| mtw123 explică (pentru Salontanul):

Ma refer daca din hol prin vizorul de la usa se vede in interiorul camerei

| Salontanul a răspuns (pentru mtw123):

Omule! Vizorul este pus la usa de intrare in apartament, casa, etc. El este intre casa scarii si hol nu are legatura cu camera. Din interior spre exterior se vede bine. Din exterior catre interior se vede doar intuneric si daca este seara se vede daca aprinzi lumina dar nu se vede omul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, tu vrei sa zici de pe gaura cheii nu vizor, si da pe gaura cheii daca nu este cheia introdusa in broasca usii poti vedea cu ochiul liber in cameră si daca cineva se imbracă sau face dragoste tu îi poti vedea pe acea gaură, sau daca este la wc îi poti vedea pe gaura cheii, dar facînd aceste lucruri nu este ok, tu nu ai dreptul sa violezi intimitatea nimanui, indiferent ca acela este ruda ta frate soră mamă tată unchi mătușă, nu ai voie sa i spionezi prin gaura cheii sau sa i controlezi cand merg la toaletă, sunt lucruri intime si trebuie sa le respecti intimitatea.

| Brizbriz a răspuns:

Da, evident
dar, daca e un vizor bun, vede numai cativa centimetrii, spre deosebire din interior in care raza e de vreun metru (sunt niste lentile care fac asta, exact invers ca ala binoclu, printr-o parte vezi marit, prin cealalta parte, micsorat)

insa, un vizor bun, are si un capac, tocmai d'aia

| Trixt3r a răspuns:

Cine te-a prins si facand ce?

Te referi la vizor? sau ce alta gaura in mijlocul usii?