| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Din ce anume e fabricat cimentul si ce anume il face sa fie asa de dur si de rezistent? Dar betonul?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Păi mănânci ciment și arăți beton!
laughing

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru gabicoo):

Tare asta o stiam, dar nu serios acum din ce e facut cimentu si betonul? ca nu prea stiu.

| gabicoo a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Păi cimentul e făcut din calcar. Calcarul extras din cariere se macină și se arde în cuptoare.
Betonul e facut dintr-un amestec de ciment, apă, nisip și pietriș!
Asta pe scurt!

| Gabriel9707 a răspuns (pentru gabicoo):

Cred ca si var, dar nu sunt sigur

| Ineys a răspuns:

Cimentul are la baza clincher ( klinker ), iar clincher-ul este:
https://en.wikipedia.org/wiki/Clinker_(cement)

Betonul are la baza ciment si acum ar trebui sa stii deja ce e cimentul.