| mami a întrebat:

Din ce cauza se pateaza frunzele de nufar
petele au o culoare rosie- maronie

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

De batranete. Toate frunzele plantelor cand imbatranesc devin mai intai galbui, apoi maronii..si mor. "mami" am vazut nuferi, dar nu am avut niciodata unul in mana, oare poarta noroc, avand in vedere ca este asa o planta de rara? Asta este explicatia mea.

2 răspunsuri:
| mami explică:

Elena - ai dreptate de 2 ori
frunzele patate au intrat la fundul apei si au aparut altele noi, iar ceea ce priveste norocul? sa stii ca doar anul acesta au inflorit 2 flori si am pus mana pe ele sunt un vis, minunate, poarta noroc sigurat din evenimentele petrecute la mine in familie, fericite evenimente, sa stii ca nuferii porta noroc

si tu poti sa pui intr-un vas cu adancime de 40 cm un nufar, se gasesc la OBI de cumparat, acele pe care eticheta scrie 20-40 cm
sunt cu frunze mici si flori mici dar superbe si le poti tine pe balcon cu conditzia sa aiba minim 6 ore soare, vara, iar iarna le tzii in camera la racoare, oricum toamna nu mai au frunze pana in mai iunie anul urmator. mareste poza mea si vezi prima floare inflorita anul acesta in iazul meu

| Cureleanu_Iulian_1973 a răspuns:

Unele frunze de nufar au pete rosiatice deoarece apartin anumitor specii (de ex. Colorado, etc.), dar daca devin maron inseamna ca au imbatranit si trebuie taiate pentru a face loc altora. Daca nu e prea aglomerat iazul si planta nu e foarte veche, frunzele si florile imbatranite se lasa singure la fundul apei, planta se autocurata.
Daca doriti sfaturi despre plantare vizitati linkul: http://www.nufar.ro/plantare.html