| anonim_4396 a întrebat:

E bine sa dormi intr-o camera unde sunt flori (flori de camera)?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru cultura voastra generala: plantele elimina oxigen exclusiv in timpul procesului de fotosinteza, care are loc doar la lumina, ca de aia incepe cu "foto". Noaptea plantele respira, eliminand dioxid de carbon. Ceea ce nu inseamna ca te vei sufoca daca dormi cu filodendronul la cap.

| tee a răspuns:

Din experienta propie stiu ca este cel mai indicat sa dormi intr-o camera cu plante de interior, mai ales daca aerul din camera este mai uscat (iarna de obicei). Eu am foarte multe flori/plante de apartament.
Oxigenul produs de flori este, dupa cum toata lumea stie, este ceea ce noi toti avem nevoie.
Unde este aerul cel mai curat? In padure, in zonele cu multa verdeata. De ce oare?

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din câte ştiu e bine. Absorb dioxidul de carbon şi elimină oxigen, ceea ce din punctul meu de vedere e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Respiratia plantelor este procesul prin care planta ia din aer oxigen si elimina dioxid de carbon, deci nu este bine sa dormi intr-o camera plina cu florie fie ele plante care fac flori fie ele plante care nu fac flori

| deeea28 a răspuns:

Daca nu sunt flori precum crinul sau alte flori cu un miros foarte puternic si sunt doar plante de apartament nu e rau sa dormi cu ele in preajma. Omul elimina dioxidul de carbon, pe care-l respira planta si planta la randul ei, elimina oxigenul, necesar tie, deci...

| Giuly_3112 a răspuns:

Nu dormi intr-o camera cu flori! florile sunt binevenite in sufagerie.
dar nu si in dormitor. din cauza polenului te poti trezi cu o alergie sau nu mai poti respira.
floarea soarelui este cea mai periculoasa!

| mary_5801 a răspuns:

Nu este bine, pentru ca in afara de oxigen ele mai elimina si o toxina si nu face bine mai ales cand dormim

| RuSuLeTzZz a răspuns:

Sincer.eu cred ca este bine. dc prefera oamenii noptile la munte cu cortulbig grin? nu pentru a fi in mijlocul naturii?!

| gecostyn a răspuns:

Probabil ca multa lume se intreaba de ce este bine sa avem plante in casa. Raspunsul este simplu: este bine sa avem plante in casa pentru ca aduc culoare si pentru ca ne place sa le ingrijim si sa vedem rezultatele muncii noastre.

Este bine sa avem plante in casa pentru ca in prezenta luminii plantele desfasoare procesul de fotosinteza. Avantajul pentru noi este ca in fotosinteza plantele consuma dioxidul de carbon si produc oxigen. Iar organismul nostru are nevoie de oxigen, dupa cum stim cu totii.

Dar….

Fotosinteza se desfasoara doar in prezenta luminii, adica ziua. In aceste conditii, trebuie sa ne intrabam….

De ce NU este bine sa avem plante in casa?

Pentru ca noaptea (sau in absenta luminii) plantele intra in procesul de respiratie, adica ele consuma oxigenul si elimina dioxid de carbon (inversul fotosintezei).

De aceea nu este bine sa avem plante in camera in care dormim noaptea (in dormitor). In schimb, este bine sa avem multe plante in toate celelalte camere (sufragerie, bucatarie, balcon…).

Ce se intampla daca dormim noaptea langa plante?

Nu se intampla nimic grav. Putem dormi linistiti langa plante, chiar daca acestea elimina dioxid de carbon. Este ca si cum am dormi cu mai multe persoane intr-o camera (pentru ca si oamenii elimina dioxid de carbon in timp ce respira). Este bine totusi sa nu avem plante in dormitor, pentru ca mai mult oxigen inseamna un somn mai odihnitor pentru noi.

Asa ca nu te speria daca va trebui sa dormi intr-o camera in care sa afla si plante.