| bbambx a întrebat:

Dupa ce am bagat ceva in priza, a iesit o scanteie serioasa si acum nu mai este curent in tot apartamentul. Cum sa rezolv problema?

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Cheamă un vecin sa te ajute, sau suna un prieten

| CosminCD a răspuns:

Vezi la panoul electric - posibil să fi sărit o siguranță. Înseamnă că tot sistemul electric e prost în apartament. Cred că e vorba de o siguranță sărită, dacă doar apartamentul tău nu mai are curent.

| darrio2007 a răspuns:

Cheama pe cineva sa repare priza si apoi ridica sigurantele de la tablou. Si, pe viitor, nu mai baga acel ceva in priza.

| mihai69 a răspuns:

1. Scoți „ceva"-ul din priză;
2. Te duci la panoul cu siguranțe;
3a. Dacă e cu siguranțe automate, rearmezi siguranța „sărită" (declanșată);
3b. Dacă e cu siguranțe fuzibile, cumperi o siguranță de 16 A și o pui în locul celei arse de pe circuitul de prize.
4. Verifici „ceva"-ul unde are scurtcircuit și remediezi defectul. Dacă nu ai habar cum - reciclează-l sau du-l la un service.