| ioanapantea a întrebat:

Ce inseamna daca a iesit fum din priza, dupa ce am aspirat, iar in acea priza mai era bagat si tv-ul? oricum am scos tot.

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Datorita amperajului si a watilor mari, aspiratorul consumand lejer pete 1000 de wati, cablurile s-au topit, practic s-au prajit. nu mai baga nimic in priza aia, cheama un meserias, un electrician si sa iti puna o priza ceramica si cabluri mai groase, de cupru, sa reziste la consumatorii mari, cum ar fi aspiratorul!

| Danutza27 a răspuns:

Parerea mea, tu locuiesti in bloc vechi deci instalatia electrica este pe Al de regula la prize Al 2, 5 mmp probabil intenc care cu
15 A nici nu miriie.Banuiesc ca ai o priza moderna facuta Dumnezeu mai stie pe unde musai dubla,asta este vinovata. Opreste barbatul curentul din tabloul de sigurante, verifica cu creionul de tensiune sa nu aiba curent apoi cu o banala surubelnita scoate si inlocuieste priza daca e cazul, este posibil cond sa nu fie bine strinsi. Mare grija cind desface cond de Al sa nu se rupa

| starmaker a răspuns:

E bine ca ai scos tot din priza. Cauta un electrician care sa inlocuiasca priza. Sigur era veche si nu a facut fata la puterea aspiratorului.

| Lavi15 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa o schimbi, urgent! daca nu vrei sa te intalnesti cu un incendiu:-swinking thumbs up