| KanameKuran a întrebat:

Buna seara TPU, imi pare rau daca am gresit categoria.
Acum cateva minute am bagat in priza un prelungitor si a explodat instantaneu si am ramas fara curent. Am iesit afara si am apasat pe butonul de la siguranta si curentul a revenit. Am verificat toata aparatura din casa si aparent functioneaza toate, problema insa este ca la priza nu mai am 220 ci undeva la 170-180 volti. Cum pot repara asta?

2 răspunsuri:
| papuciirupti a răspuns:

Cum crezi? ohhh Doamne, bine ca esti tu bine. suni la compania care te alimenteaza pe tine cu electricitate, le povestesti si o sa vina ei sa constate problema(daca e de la contor), nu cred ca au legatura cu instalatia ta interioara. sau suni un electrician bun si o sa ti-o repare el.

| simpluone a răspuns:

Cand ai facut scurtul undeva intre priza si siguranta ai avut o legatura mai proasta care in cazul socului de curent la scurtcircuit a devenit si mai proasta. Dupa parerea mea este priza in care ai bagat prelungitorul, si trebuie schimbata. ATENTIE NU TE JUCA CU CURENTUL! Poate fi fatal!