| Nemessys a întrebat:

Dupa parerea voastra, viitoarele familii care in urmatorii 5 sau 10 ani, vor avea un copil sau 2+, o sa isi cumpere un apartament propriu sau o sa accepte sa stea in chirie toata viata? Vorbind doar de Romania, atat in orasele mici cat si in cele mari.

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa stea in chirii si o sa vezi ca vor fi mult mai putine familii pentru ca se ajunge exact ca in occident, ele cu pretentii si sa nu faca nimic, asteptand totul la comanda barbatu sa faca toate si ei no sa fie de acord. Probabil romanii o sa aiba partenere care vin pe post de refugiati. Alea accepta pentru ca asa au siguranta ca au unde trai bine si e foarte probabil sa nu isi tradeze partenerul ii face un copil si face de toate in casa. Spaniolii de ex stau cu sudamericance si alea fac de toate in casa

| aumih16 a răspuns:

Din pacate doar cu chirie! ca altfel nu se poate!

| Frank51 a răspuns:

Vor exista tot felul de oameni, fiecare cu alte perspective, exact ca si pana acum.

| RAY a răspuns:

Buna,consider ca trebuie sa studiem trecutul, prezentul sa ne facem o idee ipotetica si apoi ipotetic sa ajungem la o concluzie
trecut
https://www.libertatea.ro/stiri/romanii-interesati-cumpere-casa-2875331
https://www.economica.net/......79529.html
https://www.romaniatv.net/......87313.html
prezent
https://observatornews.ro/......59456.html
https://www.facebook.com/......700811022/
viitor-ipoteze
https://www.constructosu.eu/......pe-viitor/
https://blog.blitz-imobiliare.ro/......n-romania/

ce cred eu? eu cred ca romani vor sa aiba casa lor, cred ca cine iti va permite va alege un credit, cred ca e vorba de o lipsa de siguranta in pshiologia romaneasca, sa nu uitam ca e puternic instinctul de supravetuire, iar a avea casa ta iti ofera o siguranta, desi consider ca merita investit in imboliare

| Nemessys explică (pentru Frank51):

Comparand cu occidentul care o foarte mare parte, stau in chirie, la noi e fix invers. Daca in occident 90% stau cu chirie, la noi 90% stau in locuintele proprii. Si ma gandesc ca cei care cumpara apartamentele si le dau spre chirie, au clienti numai pe termen scurt, pe 2-3 ani, nu cativa zeci de ani.

| Nemessys explică (pentru RAY):

Ce repede ti-ai dat seama de ce am pus intrebarea rolling on the floor

| Nemessys explică (pentru aumih16):

Se poate luand un credit pe 30 de ani, care e mai ieftin decat o chirie si dupa acei 30 de ani, nu o sa mai fie nevoiti sa plateasca.

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Ai niste nesigurante si ai nevoie sa niste aprobari din partea altora

| Frank51 a răspuns (pentru Nemessys):

Cei care dau in chirie apartamentele vor avea clienti tot timpul, sunt foarte cautate chiriile, mai ales in orasele mari.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu o sa spun parerea mea o sa spun parerea fetei mele care deja de 5 ani sta in chirie si e foarte nemultumita atit de conditiile ce ofera chiria cit si de cit costa si a hotarit ca impreuna cu prietenul o sa ai un imprumut de la banca sa cumpere locuinta a spus ca decat sa dau la un strain banii si sa nu vad nimic mai bine investesc intr-un apartament care sa stiu ca e al meu.Baiatul meu nu plateste chirie caci sta cu mine dar are de gind cand o sa-si achite ratele masinii, sa ia imprumut si el pentru un apartament. Si evident, nici unul nu vrea copii pana nu se vede in propria casa.

| Nemessys explică (pentru gemeni6226):

Fix la asta ma gandeam si eu. Familie din Romania cu 2 copii care sa stea in chirie mi se pare. ireal

| Nemessys explică (pentru RAY):

Ma gandeam la apartamentele alea mari si scumpe care se dau chiar si cu 400 sau 500 de euro in chirie. Iti dai seama ca un simplu om care e la inceput de drum nu o sa aleaga un apartament cu 2-3 camera cand el foloseste doar una, o sa leaga o simpla garsoniera la 200 de euro. Iar mai tarziu cand o sa-si faca o familie, nu o sa mai stea in chirie. G_G

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Ai dreptate, ideea cu garsoniera e o idee foarte buna, esti creativ, ai spirit de afacerist

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Asta cu statul in chirie și copil e ireala la noi in Romania unde inca suferim din comunism de frustrari generate de imposibilitatea de a detine lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apartament.Din punctul meu de vedere chiria e un chin permanent.

| aumih16 a răspuns (pentru Nemessys):

In mod normal asa ar trebui! dar la noi e jale mare!

| Nemessys explică (pentru suntserios):

Adica romanii au dorinta aia de a avea proprietati si totul sa fie a lor laughing.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Au dorinta aia de a dovedi ca au lucruri

| admbz a răspuns:

Este mai firesc sa plateasca rata la apartament decat sa plateaca chirie mai mare pentru 2-3 camere. Chiria e ok cand esti tanar, singur, cand ai alte prioritati decat asezatul la casa ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Românul mediu nu va avea, nu va putea strânge bani de avans ca să cumpere un apartament. Părinții mei au construit două case, în 1953 și 1963 cu imprumuturi bancare de pe vremea aceea, fiind simpli funcționari cu 3 copii, fără alte venituri.
Ia încearcă acum să faci acelaș lucru, să vezi, reușești? Îți spun eu că nu. Așa că, chiria va fi soluția.

| Nemessys explică (pentru admbz):

Asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare cum se descurca. Unii in chirie, altii la parinti. Putini au casa pe numele lor sau primesc vreo mostenire. Nu as cumpara un apartament sa stau precum pasarea in colivie. Nu poti compara cu o casa unde iesi in gradina.

| SoareDaniel a răspuns:

Care familii, care copii, din ce am citit eu in urmatorii ani in Romania natalitatea va fi la pamant

| Adry05 a răspuns:

Mă gândesc că o să prefere să cumpere dar asta depinde de fiecare ce venit are. dar majoritatea am văzut că tind să facă împrumut și să cumpere.

| Apokales a răspuns:

Si cum ii mai zic eu lu' unu "mars afara din casa mea" cand eu stau in chirie? Consider ca asta este marea problema in a sta in chirie.

| JetBlueJet a răspuns:

Eu am locuit cu mama si sora mea la sat, la casa ce-a apartinut parintilor tatalui meu biologic, care ulterior a devenit casa lui, dupa ce acestia au decedat.
In acel sat locuieste si bunica din partea mamei, care are un apartament cu 3 camere.
Parintii mei au divortat pentru ca tata era violent, iar eu si sora mea am fost trimise la bunica, mama fiind la munca in cel mai apropiat oras (tata nu a contribuit la cresterea copiilor lui, asa ca toata treaba este pusa pe umerii mamei).
Dupa ce sotul bunicii mele a decedat, bunica si-a refacut viata cu un batranel care avea curtea fata-n fata cu cea a tatalui meu, moment pentru care am stat mai mult la curte, fiind mai mult spatiu.
Cand eram eu clasa a 4-a si sora mea clasa a 7-a, mama ne-a luat la oras, langa ea si concubinul ei, cu care e de aproape 14 ani (devenit sot).
Acesta, nu are casa lui, are casa parintilor, dar casa e intr-un sat in care nu prea sunt locuri de munca, motiv pentru care stam toti cu chirie in oras, (exceptand-o pe sora mea, care a plecat la facultate in Olanda de 2 ani)
Am schimbat 3 chirii, prima pentru ca era pe o ulicioara pe care traiau si niste romi galagiosi, cea de-a 2-a pentru ca a fost vanduta si acum suntem la a 3-a, care si asta are multe lipsuri dar ai mei se gandesc s-o cumpere, dar proprietarul nu se indura s-o vanda, pentru ca este printre singurele lui venituri (are 2/3 case date la inchiriat, ilegal, sigur)
Acum, astept sa plec si eu la facultate langa sora mea.
Ai mei se cearta mai mereu si cred ca asta ar fi un motiv destul de intemeiat pentru care nu au aplicat pentru un credit la banca.
In cazul in care divorteaza, sa nu fie prea multe lucruri care sa ingreuneze asta. Practic, nici ei nu stiu ce vor si ce se va intampla cu ei dupa cativa ani, mai ales dupa ce plec si eu la facultate si nu voi mai fi la mijloc, pentru ca stau la oras cu mama pentru liceu, la sat nu aveam matematica-informatica.
Este si o parte buna la statul cu chirie. Poti sa te muti in orice oras vrei, sa experimentezi ce zone vrei si pe urma sa te decizi sa cumperi.
Tatal meu biologic nu si-a refacut viata, nici dupa 15 ani de la divort. Asa ca eu si sora mea va trebui sa ne decidem ce facem cu terenul tatalui, dupa ce moare si acesta intr-o buna zi. Nu ii rog moartea dar bea intr-una de 20 de ani si la aproape 50 arata ca la 80.
E dificil, intr-o posibila situatie de divort, va trebui sa ii fac mamei o casa pe terenul tatalui, in cazul nu-si va gasi ea pe cineva.
Eu si sora mea ne dorim sa locuim in strainatate, asa ca ma gandesc ca nu ar fi rau daca am vinde terenul de 1000 mp^2.
Practic, stau in chirie cu parintii de 8 ani. Chiria in care stau e o casa, cu 2 camere si o bucatarie + un mic hol de 2 mp^2. Stai ce? Nu am zis nimic de baie! Da, nu are baie. Trebuie sa mergi afara, in curte laughing Si nu are nici izolatie, motiv pentru care chiria este 300 lei. Cum reusesc parintii sa faca fata? Bagand peste 6.000 lei in lemne pentru soba + paturici electrice.
Care e salariul lor? 3000 lei aproximativ pe luna, la un loooc laughing Rusinos, stiu, puteau face mai mult si nu ma indoiesc de asta...Mama a vrut in afara, dar concubinul ei nu vrea, asa ca ea este nevoita sa nu faca schimbarea asta si sa traiesca in conditiile astea. Partea buna e ca am ce manca si nu imi lipseste nimic, surprinzator.
Cum facem baie? Pai, la lighean laughing Stii cum e cand vrei sa faci baita zilnic? Chiar si iarna? Da, fac baie zilnic la lighean laughing E o corvoada sa stai sa incalzesti apa
Ai mei au vrut sa puna izolatie la casa dar proprietarul nu permite asta si nu ar fi permis nici instalatie cu apa, dar s-a saturat mama sa spele haine la o masina de spalat in care trebuia sa cari apa cu galeata de la robinet de afara si sa spele vase la un lighenas, motiv pentru care au luat initiativa si si-au cumparat masina de spalat automata si chiuveta si au pus instalatie de apa calda si toate cele, in ciuda proprietarului laughing
Te gandesti de ce au acceptat conditiile astea? Pai la bloc sau la alte case cu mai multe conditii, chiria era de 800/1300 lei, prea mult, in conditiile in care aproape atat de mult este salariul lor.
Ce fac ei? Mama a lucrat la o confectie timp de 12 ani, la un hotel timp de 8 ani si cei de la hotel i-au facut lipeala cu o doctorita, acupuncturista, care o chema pe mama sa ii faca curat. Mama a plecat de la hotel si e angajata la aceasta doctorita de ani buni. Doctorita avea o asistenta de 76 de ani, care a facut cancer si nu mai poate lucra si mama i-a luat locul la cabinet, doar cu 10 clase (profesionala) si acum vrea sa inceapa liceul de la capat, pentru a termina cele 12 clase (de ce nu a facut mai mult? bunica nu a avut bani)
Ce face tatal meu vitreg? E sudor intr-un santier in care mama s-a chinuit sa-l bage, pentru ca era un golan care nu avea chef de munca.
Tatal meu ce face? E un alcoolic, pe care nu l-am mai vazut de ani de zile, electrician cunoscut si bine platit pentru munca lui.
Sunt multe motive pentru ca unele familii nu vor sau nu pot avea casa lor.
Nu au bani, nu sunt siguri de viitorul lor... etc.

| Dismally a răspuns:

Cred ca vor opta pentru cumpararea unui apartament - daca au si posibilitatea, desigur. Nu cred ca in 5 - 10 ani se va schimba mentalitatea romanilor in privinta proprietatii.

| Nemessys explică (pentru Dismally):

Oare de ce in occident majoritatea stau in chirii toata viata desi cred ca si-ar putea permite apartamente proprii?

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Cred ca sunt mai multe motive, in primul rand este diferenta de mentalitate: majoritatea romanilor au obtinut o locuinta proprie dupa perioada comunista si s-au obisnuit sa detina acea locuinta nu doar sa o inchirieze. In alte tari nu s-a intamplat asta, numarul de locuinte raportat la numarul cetatenilor cred ca este mai mic, preturile sunt mult mai mari si ar mai fi nevoia de mobilitate pentru gasirea unui loc de munca mai bun in anumite cazuri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cit de mizerabila e piata chiriilor de la noi, depinde si de cum au noroc cu mai multe chestii. In principiu, mai bine platesti rate la ceva ce o sa fie al tau intr-o zi decat chirie unor jegosi. Bine, exista si exceptii, nu zic nu.