| Nemessys a întrebat:

Dupa parerea voastra, viitoarele familii care in urmatorii 5 sau 10 ani, vor avea un copil sau 2+, o sa isi cumpere un apartament propriu sau o sa accepte sa stea in chirie toata viata? Vorbind doar de Romania, atat in orasele mici cat si in cele mari.

32 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca o sa se străduiască să își ia casa lor, sau o sa locuiască cu părinții.
La noi este o problemă mare cu preturile la case si cu salariile infime.Si chiar daca părea greu de crezut cele mai multe cupluri si familii se dezbină din cauze financiare.Fiecare încearcă să își ajute familia cu un acoperiș,o siguranta chiar daca asta va însemna sa stea la grămadă cu părinții ceia ce ii va dezbină la un moment dat,sau sa stea separați ani de zile pentru ca vor pleca dincolo ca sa isi faca un rost cum spun ei,adică sa isi ia o casa,o mobila, o masina, o mâncare bună, un concediu...
Cum e zona in care locuiesc eu foarte puțini fac copii daca nu au casa lor, iar daca tot l-au făcut ii ajuta părinți să își poată lua ceva a lor si niciodata nu raman doar in chirie termen îndelungat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca o familie cu un venit mediu in Romania (2*3300ron), poate foarte usor sa isi cumpere un apartament si mai mult de atat, sa il plateasca mai rapid, de exemplu in 10-15-20 ani, si nu in 30 ani. acum depinde si de educatia lor financiara.