| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca majoritatea dintre voi aveti case particulare, dar asta este ceea ce visez si eu.De la 4 ani stau in chirie mai intai la un apartament cu o camera aproape 3 ani, apoi la alt apartament cu o camera 6 ani iar acum tot la chirie stau numai ca la unul cu 2 camere dar oricum apartamentul nu este in starea in care ma asteptam eu sau prietenii mei.Toti ma intrebau daca ferestrele acelea sunt ale mele si ca sunt urate.Iar eu leraspundeam ca vom face reparatie, dar nu este posibil asa ceva ca parintii nu au suma necesara ca sa cumparam un apartament bun.Pate ca sunt egoista dar m-am saturat sa stau atata la chirie.Vreau si eu macar o data ceea ce au ceilalti. Poate am scris asta ca sa-mi descart toata ura pe viata asta dar scrieti-mi si parerea voastra

Răspuns Câştigător
| CartoonN a răspuns:

Te deranjeaza ca stai cu chirie? Daca parintii nu au alte posibilitati, n-ai ce sa schimbi momentan.Invata,fa-te mare, lupta pentru ce vrei si schimb tu ceva la viata ta.Nu uri viata,te-ai gandit vreodata ca unii dorm pe strazi, in canale sau altii dorm in case fara electricitate, apa curenta, fara caldura, le bate vantul prin acoperis? E trist, stiu...si nu asta trebuie sa te motiveze, insa
"Vrei sa fii fericit?
Priveste in jos,
La cea mai grava nenorocire
La cea mai mare nenorocire,
La un orb,
Priveste un orb si vei pleca linistit acasa"
Sper c-ai inteles ceva din asta.Raul altora poate fi fericirea ta.De-asta omul e egoist, de-asta ne bucuram de greutatea cu care celalalt trage in viata. Ce vreau eu sa spun e sa nu pui botu' la relele ce se spun din jur, colegi sau prieteni de joaca.O sa cresti si-o sa vezi ce e cu adevarat important.
Vrei sa fii fericit? Uita-te la un om care o duce mai rau decat tine. Bafta, roaga-te sa ai sanatate...doar sanatos sa fii si le faci pe toate.