| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 a întrebat:

Eu sunt fumator si petrec multe ore la calculator iar persoana cu care locuiesc de scurt timp are probleme de santate si o deranjeaza fumul de tigara(plus ca intra in perdele...etc) ceea ce imi doresc de la voi sunt cateva recomandari ce pot cumpara pentru a rezolva aceasta problema, am vazut multe purificatoare de aer dar nu stiu care sunt mai bune si care sunt cele mai eficiente la un pret acceptabil.

Răspuns Câştigător
| Marbea a răspuns:

Nu exista nici un aparat care sa anihileze fumul de tigara, il poate doar acoperi, el intra oricum peste tot.
Este ca si cum ai da cu deodorant fara sa te speli.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt aparate aerosol de camera, care functioneaza cu 2 baterii tip AA (1.5V) si in care se monteaza un spray de pulverizare. Pentru atenuarea mirosului de tigara exista spray-uri "Anti tabac", care se pun in aparat, iar programarea se poate face pentru intervale de actionare de 5-15-30 minute.
Un asemenea aparat costa in jur de 20 lei, iar spray-ul 6-8 lei.
La intervale de pulverizare reglate la 30 minute, un astfel de tub de spray aerosol functioneaza 30 /60 zile pana la golire si acopera o incapere pana la 25-30 mp.

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Bula):

As prefera ceva mai puternic gen, daca beau o sticla de vin fumez tigara dupa tigara imi este greu sa cred ca un spray pulverizant va ajuta in conditiile in care fumez in permanenta si scot foarte mult fum, as dori ceva sa absoarba complet mirosul si sa nu ramana fum in casa de tigara gen, nu ma pricep ca nuprea am dat importata, am trait 20 de ani in fum de tigara in excess deci pe mine personal oricat ar fi nu ma deranjeaza.

| Bula a răspuns (pentru Ursachi_Gabriel_Marian_1995):

Ia un spray din care am spus si ai rezolvat problema. Cunosc din experienta personala.
Daca ai cumva un musafir mai "gingas" (sensibil), atunci poti tine inca un tub de spray in camera din care sa suflii 2-3 in aer si nu se mai simte absolut nimic.winking
Pana si daca arzi carnea pe foc, si atunci face mirosul disparut.
Merita!

| darrio2007 a răspuns:

Rezolvarea ar fi sa nu mai fumezi in camera in care esti cu persoana respectiva. Si eu stau mult timp pe laptop dar cand mi se face de o tigara plec din cameră la bucatarie si fumez. Chiar si cu geamul intredeschis. Imi mai odihnesc si ochii in felul ăsta. Sunt singurul fumător din familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumezi afară și așa le mai rărești

| awspam a răspuns:

Eu zic sa nu te mai joci la calculator

| Nonolita a răspuns:

Decat sa mai dai bani in plus pe ceva care oricum nu ajuta, nu ar fi mai bine sa te lasi de fumat? E... gratis si sanatos. Pentru toata lumea, inclusiv tu.

| Marbea a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca tu sa fumezi in balcon si nu la calculator, in primul rand va fi bine pentru colegul tau si in al doilea rand pentru tine ca te mai ridici de la calculator si astfel poate reduci si numarul tigarilor.

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Marbea):

Daca aveam balcon era ideal, dar din pacate nu am.

| Marbea a răspuns (pentru Ursachi_Gabriel_Marian_1995):

Atunci pe casa scarii, la geam in bucatarie, gasesti un loc unde sa nu afecteze locuinta.

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Marbea):

Pe mine ma intereseaza un aparat care sa imi permita sa fumez in camera la calculator pastrand aerul curat, nu sa schimb locatia sau sa mai reduc din ele.

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Marbea):

Vai de nivelul tehnologiei noastre, ok multumesc pentru sfaturi eu aveam asa in mintea mea ceva de pus pe birou sau pe perete langa birou care sa absoarba tot fumul pe o raza de 20-30metri gen.

| Marbea a răspuns (pentru Ursachi_Gabriel_Marian_1995):

Ar fi bine dar nu exista asa ceva, crezi ca daca exista mai interziceau fumatul in localuri?

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru Marbea):

Aici ai dreptate, dar stii cum este, speranta ultima moare.MS

| Marbea a răspuns (pentru Ursachi_Gabriel_Marian_1995):

Nu exista nici un aparat care sa anihileze fumul de tigara, il poate doar acoperi, el intra oricum peste tot.
Este ca si cum ai da cu deodorant fara sa te speli.

| tibispeedo a răspuns:

Este groaznic sa fumezi in camera, cred ca pute in camera aia numai a cancer, in locul trau as iesi pe geam in felu asta mai reduci din ele si ai aer curat in camera...

| Ursachi_Gabriel_Marian_1995 explică (pentru tibispeedo):

M-am mutat doar de cateva zile deci nu pute si doar 1 zi am fumat in camera, de aceea doream sa gasesc o rezolvare inainte de a ajunge intr-o stare groaznica.

| SebySmekSmeks0 a răspuns:

Ia-ti o narghilea si foloseste si tu aroma de cocos nu stiu